ZAGOVOR GOSPE OD KAŠTELA ILI GOSPE OD ZDRAVLJA
Autor: Administrator , 12. 9. 2014.

Projekt OŠ Zadarski otoci – Zadar, Gospa od Zdravlja već drugu godinu za redom obilježava zaboravljeni događaj koji se zbio prije 262 g., a koji se dogodio upravo na današnji dan, 12. rujna 1752. g.

U jutarnjim satima učenici 2.a, 2.b, 4.b, 5.b i 6. b razreda zajedno s izviđačima Udruge Damir Tomljanović - Gavran, učiteljima i ravnateljem Davorom Barićem, na Narodnom trgu održali su prigodni program prisjećanja, a zatim jedinstvenom dječjom procesijom s Gospinom slikom uz pjevanje marijanskih pjesama ponovo izveli program ispred crkve Gospe od Zdravlja. Župnik zadarske katedrale don Radoica Pinčić u crkvi Gospe od Zdravlja na kraju je blagoslovio djecu i sve prisutne. Osim suradnje sa Zadarskom nadbiskupijom, škola je također prihvatila suradnju i s Turističkom zajednicom Grada Zadra koja je pomogla u organizaciji i sponzorstvu ovog velikog projekta.

Što se dogodilo u Zadru 12. rujna 1752. g.? U 18. st. Zadar je bio pod vlašću Mlečana i prostirao se unutar gradskih zidina na Poluotoku. Grom je udario u krov zgrade Arsenala koja je tada bila skladište baruta za mletačke brodove. Buknuo je požar, a među tadašnjim stanovništvom izbila je panika i očaj jer je prijetila opasnost da cijeli grad odleti u zrak. U toj velikoj nevolji pohrlili su k obližnjoj crkvi koja se nekad zvala Gospa od Kaštela, stali ispred te Gospu zazivali i molili za pomoć. Molitva je čudom uslišana i vatra se sama ugasila. Iz zahvalnosti za uslišane molitve Zadrani su Gospi podigli kamenu ploču s natpisom na latinskom jeziku u kojoj se spominje nadnevak požara i čudesan događaj koji se zbio po žarkim molitvama Gospi. U spomen na taj dan, godinama je na blagdan Gospe od Zdravlja bila procesija i na taj dan prodavale su se i dijelile fritule. Cijeli grad mirisao je na njih. Ta zadarska tradicija trajala je sve do 2. svjetskog rata. U ratu je crkva Gospe od Zdravlja pogođena i uništena (osim glavnog oltara i slike). Crkva se obnovila, ali ploča nikad više nije stavljena.

Cijela priča izašla je na svjetlo dana kad ju je prof. Valentin Uranija poznati zadarski publicist i umirovljeni ravnatelj Narodnog muzeja u Zadru, ispričao učiteljici Željki Diklan, a ona u suradnji s kolegicama Jasminkom Brižić, Lenkom Radić i Jasminkom Bašić osmislila i oživjela zaboravljeni događaj.

Djevojčice u narodnim nošnjama s košaricama punim fritula dijelile su ih prolaznicima, a dječaci u mornarskim majicama prigodne materijale. Zbor učiteljice Jasminke Bašić izveo je program pjevajući pjesme Gospi, a nastupila je i folklorna skupina vjeroučiteljice Lenke Radić. Sudjelovali su još i prof. Marija i Vlado Bradvica, Ana Mrđen Veršić, Mišela Nežić i Renata Grgurević. U procesiji uz Gospinu sliku učenici su nosili i sliku natpisa koji je prof. Uranija sačuvao i zapisao. Pokušavao je on nekad davno da se stavi ponovo ploča s ovim tekstom ali bezuspješno. A sada upravo škola i ovi mali čuvari baštine vraćaju tekst nazad u crkvu. Tako će bit sačuvan zaboravljeni dio zadarske povijesti. Na ploči je nekad pisalo, a kojega donosi i C. F. Bianchi  (Zara Cristiana, I., str. 377): QUOD TEMPLUM ET CIVES SERVASTI A FULMINE VIRGO JADERA LAETATUR GRATA PATROCINIO XII SBRIS MDCCLII (Djevice, budući da si hram i građane očuvala od groma, Zadar se raduje nezasluženoj zaštiti, 12. rujna 1752.). Osim latinskog natpisa dodan je prijevod na hrvatskom jeziku napisan glagoljicom. Učenici su je ponosno i dostojanstveno unijeli u crkvu i predali je don Radoici Pinčiću koji će taj natpis na slici staviti u crkvu.

Također na sam blagdan Gospe od Zdravlja, 21. studenog 2014. učenici, roditelji, djelatnici i ravnatelj škole ponovo će biti pozvani na misu s blagoslovom djece.

Zahvaljući prof. Uraniji, ravnatelju SICU don Pavlu Keri , don Radoici Pinčiću i OŠ Zadarski otoci možemo biti radosni što je oživljen spomen na čudo što se Gospinim zagovorom zbilo prije 262. godine i što se obnovila i sačuvala tradicija vezana uz taj povijesni događaj. Vjerujemo da će učenici i djelatnici OŠ Zadarski otoci – Zadar svojom aktivnošću biti i dalje čuvari i promicatelji zadarske kulturne i vjerske baštine.

učiteljica mentorica razredne nastave Željka Diklan