Dan otvorenih vrata
Autor: Administrator , 24. 11. 2014.

Povodom Dana Grada Zadra, Sv. Krševan, u školi je održan dan otvorenih vrata s temom 'Stari zanati i kulturna baština'. U pripremi radionica sudjelovali su: prof.dr.sc. Željko Knezić, Frane Šunić muzejski tehničar, Dječji vrtić Radost, Bili brig, KUD Donatići, KUD Donat, učiteljice Nada Šarlija, Anamarija Botica MIljanović, Lenka Radić, Marija Ramov, Nina Matacin, Suzana Peroš, Mišela Nežić, Jasminka Bašić, Jasminka Brižić, Željka Diklan, Danijela Deković učiteljica OŠ Sv.Filip i Sv. Jakov, Mate Čačić, Antonia Klarić, Marina Vlasnović, Ivanka Uhoda, Lucija Mariani, Katarina Vrkić Serdarević.

U povodu Dana grada Zadra, naša je škola otvorila svoja vrata za učenike i roditelje ali i sve one koji su se htjeli upoznati s radionicama koje su se odvijale. Nije bilo potrebno školsko zvono kako bi pozvalo učenike u školu  jer ih je privukla šarolikost radionica koje su se odvijale u školi.

Radionica „Tradicionalno ručno tkanje“ privukla je velik broj učenika jer su uz stručnu pomoć prof. dr. sc.  Željka Knezića mogli sjesti za tkalački stan i okušati se u tradicionalnom načinu izrade tkanine. Prof. dr. sc. Željko Knezić dugogodišnji je suradnik i prijatelj naše škole i projekta „Muzej u školi“.

Frane Šunić, muzejski tehničar Arheološkog muzeja u suradnji s Narodnim muzejom Zadar, kroz radionicu  izrade tradicionalne Iške keramike započeo je suradnju s našom školom u okviru projekta „Muzej u školi. Učenici su pokazali interes za ovu radionicu kroz koju su imali priliku vidjeti proces nastajanja keramičkih posuda.

U ovoj su radionici sudjelovala i djeca dječjeg vrtića „Radost, Bili brig“ koja su predstavila svoje radove posvećene rođendanu grada Zadra. Svojim su vedrinom i znatiželjom upotpunili naš Dan otvorenih vrata.

Prvašići su složili Puzzle grada Zadra u radionici učiteljice Jasminke Bašić.

Radionica „Kamena Dalmacija“ okupila je učenike drugih razreda s učiteljicama Marijom Ramov i Ninom Matacin. Na toj su radionici učenici  vodenim bojama i temperama oslikavali kamenčiće, lijepili ih na drvene podloge. U novim idejama i izradama rado su im se  priključili i  učenici viših razreda.

Folklorna skupina „Donatići“ koju vodi prof. Lenka Radić i učiteljica Anamarija Botica Miljanović zaplesala je splet dječjih kola . U folklornu skupini uključeni su učenici 2.c  razreda, a u ovoj je izvedbi sudjelovao i roditelj Dragan Potpara koji je njihov nastup popratio harmonikom.

Pored broda napravljena je izložba alata starih majistora obrade drveta, maranguna.

U suradnji s Narodnim muzejom etnološku radionicu ručnog rada u „Uplitanje podvezice“ vodila je prof. Nada Šarlija.