Kako djeci približiti kulturu čitanja?
Autor: Administrator , 12. 12. 2014.

Interes i sposobnost za čitanje nisu urođeni: od najranije dobi valja ih pobuditi i na pravilan način poticati. U tom dijelu djetinjstva uloga roditelja je od presudne važnosti – razgovor s djecom, pjevanje dječjih pjesmica, zajedničko listanje slikovnica i posjećivanje knjižnica neke su od aktivnosti koje će postaviti temelj za kasniju želju za čitanjem.

S druge strane dulja izloženost televiziji, pretraživanje interneta i igranje video igara polučit će posve suprotan rezultat…

Mali trik za roditelje – ako vidite da dijete pokazuje interes za životinjski svijet ili možda svijet tehnike, valja mu ponuditi knjige s takvom tematikom, dakako primjerene njihovoj dobi. Dječji časopisi izvrsno su štivo, pa čak i strip. Nije lektira jedina literatura koju djetetu treba stavljati u ruke.

A čemu smo se dosjetili mi u školi?

Po prvi put u našoj školi, u 2. E razredu, održan je Festival čitanja. Sve je bilo baš kao na pravom festivalu. Natjecatelji su pripremili po dva teksta a njihovu je interpretaciju budno pratio stručni ocjenjivački sud u sastavu: Ines Bešić, magistra primarnog obrazovanja, Ana Klarin, diplomirana učiteljica, i Ante Bašić, učenik 2. E razreda.

stručni ocjenjivački sud

Diplomom naj čitačice okitila se Renata Župan, dok je Luki Mariću pobjeda izmakla za svega jedan bod. Ocjenjivački sud odlučio je posebnu nagradu za najsimpatičniju izvedbu dodijeliti Luki Niseteu.

Renata Župan

Luka Niseteo

I baš kada pomislite kako današnje generacije nevoljko čitaju, vesela družina 2. E razreda izborila je kod svoje učiteljice obećanje da će im svaki mjesec upriličiti po jedan Festival čitanja.  Čini se da je danas udaren temelj jednoj zabavnoj, korisnoj i nadamo se dugovječnoj manifestaciji.

Ana Klarin