PROJEKT INVENTARIZACIJE FLORE I VEGETACIJE
Autor: Administrator , 26. 6. 2015.

Dr.sc. Sanja Kovačić, stručna savjetnica Botaničkog vrta  Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu  uključila je ove godine dvoje olipskih učenika  6. i  8.r. Katu  i  Duju Relja s razrednom učiteljicom Tatjanom Vukšević  u Projekt  inventarizacije flore i vegetacije otoka Oliba.

Naime, kako je slijedom EU- popisa i otok Olib  proglašen (dvostrukim) Natura-područjem, a nikakva  sustavna istraživanja nisu provedena, ove godine Botanički vrt dobio je od zadarske  JU Natura Jadera  projekt inventarizacije otoka. Dr.sc.Nenad Jasprica, iz Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, dr.sc. Vanja Stamenković, stručni savjetnik u Botaničkom vrtu PMF –a  Sveučilišta u Zagrebu s velikim iskustvom  u istraživanju  otočnih  flora zbog terenskog istraživanja posjetili su krajem svibnja otok Olib na kojem još nije „ službeno „ zabilježena niti jedna biljna vrsta. Olib je sve do sada bio naš najveći otok na kojemu nikad nije rađeno nikakvo istraživanje flore i vegetacije.

Kao mladi botaničari, olipski učenici sa razrednom učiteljicom intenzivno su pratili, fotografirali, zapisali i herbarizirali  olipske proljetnice kao i pojedino samoniklo bilje od  početka ožujka do kraja svibnja 2015.g. Njihovi nalazi uključit će se u glavni herbar Oliba preko strukovnog Hrvatskog Botaničkog društva te njegovih istaknutih članova. HERBARIJ OLIPSKIH UČENIKA  NALAZI  SE U  ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI.

UČENICI S UČITELJICOM

DIO IZ  HERBARIJA  U UČIONICI OLIPSKIH  UČENIKA

POJEDINI  PRIMJERI IZ HERBARIJA :

PRIMORSKA LJUBIČICA  ,  lat. VIOLA  SUAVIS  SSP. ADRIATICA

VRTNA ŠUMARICA  , lat. ANEMONE HORTENSIS