PROJEKT OŠ ZADARSKI OTOCI - GOSPA OD ZDRAVLJA
Autor: Administrator , 14. 9. 2015.

Naša škola OŠ Zadarski potiče dječje stvaralaštvo, njeguje kulturnu baštinu svog zavičaja i razvija ljubav prema vjeri i tradiciji.

Zadar je kroz svoju burnu prošlost izgubio svoje stanovništvo nakon 4. križarskog rata, zatim 1. svjetskog rata te nakon bombardiranja grada Zadra u 2. svjetskom ratu. Stanovništvo se mijenjalo, a zadarska tradicija pala u zaborav.

Dogodilo se to prije 263 godine, 12. rujna 1752.g kad je udario grom u zgradu Arsenala u kojem se čuvao barut za mletačke brodove.  Poluotok je bio u opasnosti od eksplozije, ali na sreću nije se dogodila strašna nesreća. Puk zadarski je vjerovao da se taj čudesni događaj zbio na zagovor Gospe od Kaštela, danas  Gospa od Zdravlja.  Zahvalni stanovnici  od tada su održavali procesiju (21.11) u slavu i čast Gospi od Zdravlja, prodavali su i dijelili fritule po gradu. Taj dan bio je velik i važan za zadarski puk, posebno otočane. Svetkovine Sv. Šime i Gospe od Zdravlja bili su veliki blagdani u Zadru.  Nažalost , nakon 2. svjetskog rata crkva Gospe od Zdravlja je pogođena i srušena (osim glavnog oltara i slike Gospe). Ploča koju je postavila biskupija na kojoj je bio zapisan taj događaj, uništena je (prof. Valentin Uranija zapisao je i sačuvao tekst kamene ploče), a tadašnje stanovništvo se promijenilo. Ovaj događaj se izgubio i zaboravio.

Zahvaljujući  prof. i umirovljenom ravnatelju  Narodnog muzeja Valentinu Uraniji, zajedno s mons. Pavlom Kerom , don Radoicom Pinčićem, učenicima i učiteljicama OŠ Zadarski otoci,   već treću godinu se obnavlja ta zaboravljena zadarska tradicija. Tekst ploče napisan je  na latinskom i glagoljici, i može se vidjeti u crkvi Gospe od Zdravlja. QUOD TEMPLUM ET CIVES SERVASTI A FULMINE VIRGO JADERA LAETATUR GRATA PATROCINIO XII SBRIS MDCCLII (Djevice, budući da si hram i građane očuvala od groma, Zadar se raduje nezasluženoj zaštiti, 12. rujna 1752.).

Programom prisjećanja na Poluotoku, učenici i izviđači željeli su oživjeti taj događaj iz 18. stoljeća. Djevojčice u narodnim nošnjama, a dječaci u mornarskim majicama dijelili su  fritule u košaricama i prigodne materijale o ovom  događaju. Prigodan program učenika 2.b razreda učiteljice Jasminke Bašić odvijao se ispred crkve Gospe od Zdravlja zajedno s učenicima 3.b razreda, dok je  na Narodnom trgu u isto vrijeme folklorna skupina 3.c razreda učiteljice Anamarije Botica Miljanović i vjeroučiteljice Lenke Radić plesala narodne plesove uz glazbenu pratnju gospodina  Potpare. Na Trgu sudjelovali su i učenici 3.a učiteljice Renate Grgurević,zatim učiteljica Jasminka Brižić, prof. Marija i Vjeko Bradvica, novinarska skupina s prof. Bernardom Kamber, te ravnatelj Davor Barić. Učenici 5.b, 6.b i 7.b dijelili  su fritule i materijale na Kalelargi. Dječjom procesijom  učenici su vratili tekst iz 1752.g u crkvu Gospe od Zdravlja. Na kraju mons. Pavao Kero pričao je o prošlosti crkve, nadbiskupu Zmajeviću i o novoj kamenoj ploči koja bi bila svjedok zadarske prošlosti.  Don Radoica Pinčić zazvao je blagoslov na  djecu, roditelje, djelatnike OŠ Zadarski otoci  i sve prisutne.

Nadamo se da će naša djeca svojom aktivnošću postati bolji čuvari i promicatelji zadarske kulturne i vjerske baštine.