Roditeljski sastanak u knjižnici
Autor: Administrator , 20. 10. 2015.

Osnovna škola Zadarski otoci prostorno gravitira Ogranku Bili brig (i obratno); taj geografski segment polazišna je točka suradnje knjižnice i škole, suradnje koja uspješno pokazuje interakciju dvaju institucija za i na dobrobit lokalne zajednice. U Ogranku Bili brig održava se cijeli niz radionica i događanja koja su namijenjena djeci.

Najveća suradnja ostvaruje se u obilježavanju važnih datuma kroz likovne, kreativne, literarne i ekološke radionice.

Osnovni cilj je svu djecu koja polaze OŠ Zadarski otoci  dovesti u prostor knjižnice, upoznati ih s mogućnostima koje im pruža knjižnica, a radionicama prostor knjižnice djeci približiti kao ugodno mjesto gdje mogu u opuštenoj atmosferi koja potiče znatiželju i „glad“ za znanjem pronaći odgovore na svoje razne interese. Praksa pokazuje da su djeca koja su od prvog razreda redovito dolazila sa svojim učiteljima u knjižnicu na radionice nastavila samostalno posjećivati knjižnicu, te i dalje rado sudjeluju u aktivnostima koje im nude knjižničari.

Kao jedan od primjera takve uspješne suradnje na korist djece mogu se navesti radionice na temu prevencije vršnjačkog nasilja, koje je prošle nastavne godine organizirala knjižničarka Ogranka Bili brig, Antonijela Nekić, a u kojima su sudjelovali učenici drugog razreda učiteljice Anamarije Botice Miljanović. Radionice je vodila pedagoginja Dječjeg vrtića Sunce Marina Šarlija Miočić. U radionice su bili uključeni i roditelje djece, a na istu temu u knjižnice je održan i roditeljski sastanak. Koliko je važan ozbiljan pristup ovoj temi, ali i suradnji dviju ustanova, istaknuo je u pozdravnom obraćanju ravnatelj Osnovne škole Zadarski otoci Davor Barić.

Roditeljski sastanak u knjižnici roditelji su prihvatili sa znatiželjom, te su rado boravili u prostoru u koji njihova djeca dolaze sama ili u pratnji učiteljice. Pedagoginja, voditeljica radionice, uprizorila je zajedno s učenicima i njihovim roditeljima pojedine situacije vršnjačkog nasilja, a unatoč „teškoj“ temi ovakav roditeljski sastanak pokazao se vrlo edukativnim i zabavnim.

Na kraju radionice knjižničarka je roditeljima podijelila popis literature koja obrađuje problem vršnjačkog nasilja, kako bi se mogli što bolje upoznati s ovom problematikom. Također je najavljeno kako će se u sljedećoj školskoj godini organizirati cijeli niz radionica na istu tema, ali za učenike trećih razreda i njihove roditelje, čime će se produbiti do sada uspješna suradnja dvaju „susjednih“ institucija.