53. Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva u Rijeci
Autor: Administrator , 5. 10. 2015.

U organizaciji Hrvatskog filmskog saveza već više od 50 godina održava se Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece s ciljem promoviranja i razvoja osnovnoškolske kinematografije.

Ove godine Revija se održala u Rijeci od 30. rujna do 3. listopada i u četiri dana, kroz sedam revijskih projekcija, prikazana su 92 filma koji predstavljaju najbolja ovogodišnja ostvarenja na polju animiranih, igranih, dokumentarnih filmova te TV reportaža. Na Reviju su pozvani mladi i talentirani hrvatski filmski stvaraoci i njihovi mentori čiji su filmovi ušli u službenu konkurenciju.

Ove godine na Reviji su sudjelovali i predstavnici naše Filmske družine Barakude, Antonija Klanac i Magdalena Majić Mazul  sa svojom voditeljicom Marijom Ramov. U službenu konkurenciju plasirali su se sa dva igrana filma: Sanja i Vješalica. Kako je bilo u Rijeci ispričala nam je Antonija Klanac, kamerman u Filmskoj družini.

"Za mene je sudjelovanje na Reviji jedno veliko i odlično iskustvo koje neću nikada zaboraviti. U tri dana pogledale smo čak sedam projekcija s preko 90 filmova. Za vrijeme kada nije bilo projekcija bili su organizirani izleti u Opatiju i razgledavanje Rijeke, a isto tako mogli smo sudjelovati i na različitim filmskim radionicama na kojima se moglo puno toga naučiti.

Četvrtog dana, u subotu, dodjeljivale su se nagrade po kategorijama od strane stručnog žirija i dječjeg ocjenjivačkog suda koji se sastojao od djece iz Makedonije, Srbije, Mađarske i Slovenije. Mi nismo dobili nagradu i u početku smo bili pomalo tužni. No naše filmove su svi hvalili i u razgovoru sa stručnim žirijem i dječjim žirijem smo saznali kako smo bili u samom vrhu i u borbi za nagrade pa nam je to dalo poticaja da ubuduće radimo i više i bolje."

O svojim iskustvima s Revije govorila je i Magdalena Majić Mazul, aktivna članica Družine, koja se osim glumom ove godine počela baviti i snimanjem.

"Na Reviji je bilo puno odličnih filmova. Puno smo se družili s ostalim filmašima i razgovarali i razmjenjivali iskustva. Osnovnoškolske filmske družine rade u puno skromnijim uvjetima nego kino klubovi i udruge koje djeluju uz razne financijske potpore. Mi u našoj Filmskoj družini snimamo na mini kameri bez mikrofona i bez rasvjete pa naši filmovi nemaju dovoljno dobar zvuk. U djelovima u kojima glumci razgovaraju teško se razumije što govore, a kada snimamo po vjetrovitom vremenu, snimke su pune šumova i gotovo neupotrebljive. Ekipa u montaži provodi puno vremena radeći na tim snimkama da otkloni šumove. Zbog toga je i sama činjenica da smo se u konkurenciji filmskih družina iz cijele zemlje uopće plasirali na Reviju zapravo veliki uspjeh."

Nedostatak opreme nije umanjio želju mladih filmaša da i dalje snimaju  nego ih je potaknuo da rade više kako bi kvalitetom mogli konkurirati u okvirima hrvatskog filmskog stvaralaštva.

Ovom prigodom Barakude se zahvaljuju vrijednim djelatnicima škole, Željki Zrilić i Mladenu Mataku, bez kojih ne bi bilo komedije Vješalica., te Bernardi Kamber i Darku Vulinu koji su glumili u filmu Sanja.