preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zadarski otoci Zadar

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2011.

Ukupno: 676700
Ovaj mjesec: 4301
Ovaj tjedan: 634
Danas: 18
Školski list

Prvi broj školskog lista OZ izašao je u rujnu 2015.

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Anketa
Kako vam se sviđa web www.skole.hr?




Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilježili smo 658. godišnjicu potpisivanja Zadarskog mira
Autor: Administrator , 18. 2. 2016.

Četvrtu  godinu zaredom naša je Škola obilježila godišnjicu potpisivanja Zadarskog mira, ove godine 658. godišnjicu. Obilježavanje je 2013. godine inicirao fra Drago Ljevar, a organizirano je kao dio projekta Muzej u školi – kulturna baština i baština mira kojeg vodi učiteljica, mentorica  Anamarija Botica Miljanović sa suradnicom Lenkom Radić.


Na zidu naše Škole nalazi se uvećana kopija Ugovora te je jedan od simbola Škole i njenog duha mira, koji Škola promiče. Muzej u školi kojemu je geslo; Baština i kultura mira svake godine obilježava ovaj događaj pod koordinacijom voditeljice Muzeja u školi Anamarije Botica Miljanović.

Potpisivanje ovog, za Zadar, iznimno značajnog povijesnog dokumenta, obilježavaju učenici i djelatnici OŠ Zadarski otoci u sklopu projekta Baština i kultura mira u koordinaciji Muzeja u školi, gradom Zadrom, Samostanom sv. Frane, Narodnim muzejom Zadar i Benediktinskim samostanom sv. Marije. Grad Zadar 2011. godine ušao je u Europsku mrežu mjesta mira, koja okuplja članice, gradove, institucije i udruge iz deset europskih zemalja.

Voditeljice Programa bile su učenice 7. c razreda; Mihaela Blaslov i Irena Tadić. Obilježavanje je počelo, svečanim unošenjem zastave mira u Samostan koju su ponosno unijeli učenici naše Škole. Prisutnima se obratio gvardijan, fra Stanko Škunca koji je u svojim pozdravnim riječima posebno naglasio kako nas obilježavanje potpisivanja Zadarskog mira treba poticati na ljubav prema domovini očuvanjem i učenjem njezine kulturne i povijesne baštine. Uslijedio je nastup članica KUD-a Kukljica s pjesmom Sveta zemlja, a nakon toga nastupili su učenici 4. razreda Osnovne glazbene škole sv. Benedikta; Marin Štrajn i Cvita Puhov. U glazbenom dijelu programa sudjelovali su i učenici naše Škole 7. a razreda;  Karla Milićević i Magdalena Majić-Mazul. Učenici 7. c razreda izveli su recital prema predlošku teksta Himan sv. Šimunu koji svjedoči o ovom slavnom događaju. O trijumfalnom ulasku kralja Ludovika Velikog u Zadar gdje ga dočekuju zadarski nadbiskup i knez o čemu svjedoči škrinja sv. Šimuna. Himan sv. Šimunu je pjesma posvećena nebeskom zaštitniku Zadra i čuvaru mira, čije se tijelo nalazi u Zadru, proroku pravedniku, sv.Šimunu, koji je najavio dolazak i na svojim rukama držao Isusa, mirotvornog kralja, koji je svojim vjernima pružio i ostavio mir, čineći svoje podanike ljubiteljima mira.

U ime grada Zadra prisutnima se obratila Anita Gržan Martinović te nas upoznala sa vrijednostima Mreže mira, ali i njezinim članicama. Pročitala je i čestitku koju je povodom obljetnice poslao predsjednik Mreže mira, Eduardo Basso.

Obilježavanje se nastavilo nastupom učenika DFS Donatići koji su otpjevali pjesmu Nek svud ljubav sja, a kasnije u klaustru i otplesali Zadarski tanac.

Nakon molitve za mir u svijetu koju je predvodio fra Stanko Škunca, u znak mira u svijetu učenici su u zrak pustili balone i zapalili svijeće, a potom su se svi sudionici uputili u razgledanje sakristije u kojoj je hrvatsko-ugarski kralj Ludovik I. potpisao Zadarski mir s mletačkim duždom, 18. veljače 1358. godine.

Učenici su imali priliku razgledati i riznicu Samostana  sv. Frane, a u organizaciji Poglavarice časne majke Anastazije Čizmin posjetili su izložbu glagoljice u Samostanu sv. Marije i stalnu izložbu crkvene umjetnosti  Zlato i srebro Zadra.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju