JEDINI PRVAŠIĆ NA VELOM IŽU
Autor: Administrator , 21. 9. 2016.

Nema baš svaki prvašić čast da mu za prvi dan nastave, taj veliki korak u životu, sreću požele predsjednica države i ministar obrazovanja. Ministar je bio tehnički, a predsjednica se javila video linkom u OŠ Zadarski otoci.

A baš time može se pohvaliti Jakov Jelić, jedini prvašić na Velom Ižu, u školi koja ima sreću da bude jedna od rijetkih na hrvatskim otocima koja još uvijek nije zatvorila svoja vrata nego i upisuje učenike. Baš zato, Jakovljev prvi dan nastave bio je nacionalna vijest koja se videolinkom prenosila s otoka Iža na kontinent, u Klinča selo gdje je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović otvorila novu školsku zgradu, ali i u Zadar, u matičnu školu "Zadarski otoci" pod čijim okriljem radi područna ustanova na Velom Ižu gdje su ga pozdravili ravnatelj Davor Barić i dogradonačelnik Zvonimir Vrančić. A s njim u Ižu, u školi, bio je i ministar školstva Predrag Šustar.

-Gdje je škola, tu je i život. Bez djece u školskim klupama, nema ni života na otocima. Zato naša briga za otoke i za razvoj obrazovanja na njima mora biti sustavna. Znate li da je na hrvatskim otocima živi deset oskarovaca znanja? Razlog tome je direktan pristup u nastavi koji daje izvrsne rezultate, kazao je Šustar dok je predsjednica prvašićima poručila da je školsko doba zaista najljepše u životu i da će to shvatiti kad porastu.

- Zato sada uživajte u svakom trenutku. I ne učite za školu nego za život- poručila je predsjednica Jakovu i drugim mališanima koji su uzbuđeno gledali prijenos preko live streama.

Iako je jedini prvašić, Jakov u školi sigurno neće biti usamljen. Dijelit će učionicu s trećašima i četvrtašima, a imat će i zajedničku učiteljicu Ines Rokov. Iako područna škola Veli Iž još uvijek ima učenika, za raliku od većine drugih manjih škola na zadarskim otocima, njihov je broj iz godine u godinu sve manji. Prije pet godina bilo ih je dvadesetak, a sada je ta brojka pala na samo jedanaestoro u prvih šest razreda.

PIŠE: A. VUČETIĆ ŠKRBIĆ

SNIMIO: JURE MIŠKOVIĆ / HANZA MEDIA