Smotra hrvatskog školskog filma
Autor: Administrator , 26. 9. 2016.

Od 21. do 23. rujna u Velikoj Gorici održana je Smotra hrvatskog školskog filma. Smotru organizira Agencija za odgoj i obrazovanje i njome je obuhvaćeno filmsko i videostvaralaštvo osnovnih i srednjih škola.

Na Smotri je kroz pet projekcija prikazano pedesetak kratkih filmova a sve je zaokruženo okruglim stolovima Prosudbenog povjerenstva s voditeljima i učenicima članovima filmskih družina.

Pravo sudjelovanja na Smotri stekla je i naša škola dokumentarnim filmom Up girl. Filmsku družinu Barakude predstavljao je Niko Zekanović, učenik 8. a razreda.

- Moj zadatak na Smotri bio je odgledati sve filmove i vidjeti kako rade druge školske družine. Bilo je puno filmova ali bili su kratki i bilo je zanimljivo gledati ih. Upoznao sam puno novih prijatelja a bilo je i vremena za odmor i razgledavanje Velike Gorice. Nakon projekcija imali smo okrugli stol sa Prosudbenim povjerenstvom na kojem su nam govorili što je dobro i što bi se još moglo popraviti u našim filmovima. Po prvi put je na okruglom stolu provedeno pisano glasovanje među djecom koji su im se filmovi najviše svidjeli. Jako sam ponosan jer je naš dokumentarac Up girl dobio najviše glasova od svih dokumentarnih filmova. Kada se ukupno gleda i osnovnu i srednju školu i sve filmske vrste, onda smo po broju glasova dijelili četvrto mjesto jer su ispred nas bila dva srednjoškolska igrana filma i jedan igrani film iz jedne osnovne škole.

Prosudbeno povjerenstvo istaknulo je da nedostatak kvalitetnije tehnike u školama uzrokuje i lošiju kvalitetu zvuka u određenom broju radova što je jedina ozbiljnija zamjerka ovogodišnjim filmovima. Glavni zaključak Povjerenstva bio je da se uočava velik napredak u kvaliteti filmova u usporedbi s proteklim Smotrama što je okupljenim mladim filmašima dalo dodatnu volju da u novoj školskoj godini stvore neka svoja nova filmska remek – djela.