ČITAMO MI, U OBITELJ SVI 2017 - nacionalni, školski, razredni i obiteljski projekt poticanja čitanja u OŠ Zadarski otoci – Zadar
Autor: Administrator , 24. 1. 2017.

U petak 20. siječnja započeo je po peti put projekt poticanja čitanja Čitamo mi, u obitelji svi s učenicima trećih razreda, njihovim obiteljima i učiteljicama. OŠ Zadarski otoci sudjeluje u projektu sa četiri treća razreda. Projekt koordinira školska knjižničarka Dejana Kurtović iz IV. osnovne škole Bjelovar, a u OŠ Zadarski otoci provodi ga knjižničarka Mišela Nežić u suradnji s učiteljicama trećih razreda Katarinom Vrkić Serdarević (3.a), Jasminkom Bašić (3. b), Katarinom Kurtin (3.c) i Antoniom Klarić (3.d)

Radi se o projektu koji promiče i potiče čitanje u obitelji s ciljem osvješćivanja važnosti razvoja čitalačke vještine koja je nužna za razvoj svih drugih pismenosti, ističe nezamjenjivost roditelja koji su tijekom svih nižih razreda najbolji uzor svojoj djeci u čitanju te ih se senzibilizira za sklonost školskoj knjižnici i školskom knjižničaru koji aktivno pridonosi razvoju čitalačkih sposobnosti.

U ovoj školskoj godini sudjeluje otprilike 87 učenika sa članovima svojih obitelji. Sudjelovanje u projektu nije bilo obavezno, ali su roditelji nakon roditeljskog sastanka na kojem su se upoznali s projektom ili preko web stranice www.knjizničari.hr/ruksak, odlučili sudjelovati sa svojom djecom. Projekt podržava ravnatelj Davor Barić, a škola je sama financirala kupnju knjiga i ostale popratne troškove..

U prošli petak započeli smo projekt u kojem svaki razred ima svoj ruksak, a u svakom ruksaku nalazi se osam knjiga i Bilježnica dojmova. Knjige su različitog žanra i sadržaja (carstvo dječjih priča, stripovi, beletristika isključivo za odrasle članove obitelji, slikovnice, mali istraživači, priručnici za odgoj, slobodno vrijeme uz knjigu, etno - priče, mitovi, legende i povijest). Svakog petka izvlači se ime jednog učenika koji ruksak odnosi u svoju obitelji, a zatim ga u srijedu vraća u školu gdje pred razredom prepričava i čita svoj dojam o projektu i vremenu koje je proveo s knjigama u svojoj obitelji. Na kraju projekta bira se najljepši dojam, šalje se koordinatorici i komisija od svih poslanih dojmova iz cijele Hrvatske nagrađuje najljepši. Također, tiska se i publikacija s dojmovima i pjesmama o projektu. Učenici koji su imali tu čast prvi odnijeti ruksak u svoje obitelji i družiti se s knjigama pet dana su Melani Pavlović (3.a), Paula Frleta (3.b), Ivano Lončar (3.c) i Enzo Melada (3.d).

Projekt je 2011. godine pokrenula Hrvatska mreža školskih knjižničara i ovo je njegov šesti ciklus. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta prošle je godine na temelju analize Agencije za odgoj i obrazovanje objavilo pozitivno mišljenje o projektu te dalo potporu stručnim suradnicima knjižničarima da ga provode u svojim školama.