preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zadarski otoci Zadar

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2011.

Ukupno: 679587
Ovaj mjesec: 2673
Ovaj tjedan: 1047
Danas: 11
Školski list

Prvi broj školskog lista OZ izašao je u rujnu 2015.

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Kako vam se sviđa web www.skole.hr?




Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ČITAJ MI! PRIČAJ MI!
Autor: Administrator , 5. 4. 2017.

Prva hrvatska kampanja za poticanje čitanja od najranije dobi ČITAJ MI! ove godine okupila je u OŠ Zadarski otoci – Zadar sve učenike prvih razreda koji su od 10. ožujka do 31. ožujka posjećivali školsku knjižnicu, slušali priče i pričali o njima. Aktivnosti su održane pod nazivom ČITAJ MI! PRIČAJ MI! te su popraćene i likovnim izričajima kao dječjim odjecima na pročitano.


Voditeljice kampanje u školi bile su knjižničarke Mišela Nežić i  Marijana Mohoti te učiteljice razredne nastave Marijana Lovrin, Dijana Škara, Marina Vlasnović, Emilija Wertheim i Katrina Milin. Priče koje su djeca imala prilike čuti i o njima razgovarati bile su: Proždrlica (Hrvatska narodna priča), Tko ne radi, taj ne jede (Hrvatska narodna pripovijetka), Svih sedam (Nada Iveljić), Jabuka u cvatu (Nada Iveljić), Vile (Charles Parrault), Vitez Željeznog srca (Ana Đokić Pongrašić) i Nezadovoljna bubamara (Sunčana Škrinjarić). Sa službene stranice stranice Čitaj mi! Donosimo nekoliko činjenica o tome zašto je važno čitati naglas.

http://www.citajmi.info/citanje-naglas/

Zašto je važno čitati naglas djetetu od najranije dobi?

Mnogi važni dokumenti i strategije vezane uz čitanje naglašavaju da je upravo metoda glasnog čitanja ključna za razvijanje čitateljskih navika i kasniji uspjeh u školi te općenito uspjeh u stjecanju znanja i vještina. Glasno čitanje djeci često služi i prevenciji poteškoća u čitanju koje se mogu javiti već u najranijoj dobi. Da ne bude zabune, izuzetno je važno čitati djeci svih uzrasta, a ne samo najmlađima.

Evo nekoliko činjenica zašto je važno čitanje naglas te savjeta i ideja za provedbu glasnog čitanja djeci najmlađe dobi:

Glasno čitanje stavlja knjige u središte pažnje te ih predstavlja kao izvore ugodnog, vrijednog i uzbudljivog iskustva. Djeca, koja od najranije dobi nauče vrijednost knjiga, najčešće postanu vrsni samostalni čitatelji.

Glasno čitanje pomaže djeci povezati ono što vide, čuju i pročitaju. Glasno čitanje odraslih djeci proširuje dječji vokabular i proširuje njihovo opće znanje.

Glasno čitanje omogućuje roditeljima, bakama i djedovima, braći i sestrama, učiteljima, rodbini i prijateljima da budu čitateljski uzori djeci. Na taj se način njihova ljubav prema knjizi lako prenosi na djecu.

Glasno čitanje djeci otkriva literaturu koju možda nikada sami ne biste otkrili, poput poezije, kratkih priča...

Glasno čitanje omogućuje djeci upoznavanje s književnim jezikom koji se znatno razlikuje od svakodnevnog govora, ili jezika koji se čuje na televiziji, pročita u novinama ili čuje u filmovima. Na taj način djeca bolje razumiju složene rečenične strukture.

Glasno čitanje omogućuje djeci maštanje o ljudima, mjestima, vremenima i događajima koje nisu upoznali ili doživjeli.

Glasno čitanje stvara vezu između djeteta i odraslog koji mu čita te im tako osigurava zajedničke teme za razgovor. Govorenje i razgovor pomažu u razvoju vještina čitanja i pisanja.

Glasno čitanje pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti kroz razgovore o pročitanom.

I na kraju, ali ne i manje važno - glasno čitanje je zabavno!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju