HRVATSKI USKRŠNJI OBIČAJI
Autor: Administrator , 27. 4. 2017.

Uskrs je najveći kršćanski blagdan. On nas podsjeća na to da se život uvijek i neprestano obnavlja. Jaje je pravi simbol života! Svi znamo da iz jajeta nastanu koke, a one snesu jaja i tako iz početka. Nikad ne prestaje. Sve je to životna priča.

U proljeće seljak stavlja jaje u prvu brazdu. Također stavlja jaje u torbu sa sjemenjem jer je želio da mu plodovi budu jako rodni.

Naš običaj je još paljenje krijesova. Krijesovi bi se palili u brdovitim krajevima naše domovine. Palili su se zato što je to označavalo Isusa, njegovo uskrsnuće. To je jako star običaj.

Jedan običaj, meni najdraži, a to je bojanje jaja. Jaja su se bojala i darovala najbližima, čak i prijateljima. Obojana jaja su pisanice, a mogu se zvati i šarenice jer pisano znači šareno. Djeca bi tražila skrivena jaja.

Na Uskrs žene u crkvu nose hranu na blagoslov. Kada dođe kući sve se stavi na bijeli stolnjak. Cijela obitelj moli i blaguje za stolom. Svaki ukućanin mora pojesti bar komadić, a sve mrvice koje ostanu daje se blagu.

Uskrs je čuvar naših običaja. Običaji su važni za moju domovinu Hrvatsku.

Ja sa svojom obitelji Uskrs provodim kod bake. Tamo bojamo jaja prirodnim bojama. Na Uskrs idem u crkvu s mamom i sestrom. Nosimo u košari hranu. Svećenik sve blagoslovi, a kući sve pojedemo. Ja volim Uskrs!

Neka je svima sretan Uskrs!

Nina Jordan, 4.b