STAZA GLAGOLJAŠA
Autor: Administrator , 11. 5. 2018.

Poluotok je 10. svibnja 2018. bio ogrnut glagoljaškim ruhom! U sklopu manifestacije Klio fest – Festival povijesti, koji se prvi put održava u Zadarskoj županiji, na prostoru Poluotoka održana je već tradicionalna Staza glagoljaša. Riječ je o petoj po redu manifestaciji koja se ove godine predstavila pod sloganom "Iz učionice na ulicu".

Organizator manifestacije bila je Udruga glagoljaša Zadar a sudjelovalo je šest škola: OŠ Sv. Filip i Jakov, OŠ Braće Radić iz Pridrage, OŠ Šimuna Kožića Benje iz Zadra, PŠ Diklo iz Zadra, OŠ Franka Lisice iz Polače, OŠ Zadarski otoci iz Zadra i OŠ Jurja Barakovića iz Ražanca.

Našu školu predstavljale su male skupine glagoljaša iz 1.a, 1.b. 3.b i 7.b razreda. Učenike su vodile ove učiteljice: Renata Andrović, Željka Diklan, Barbara Perica, Jasminka Brižič, Laura Grbić i prof. Mate Čačić.

Učenici su sa svojim učiteljicama od Trga pet bunara do Narodnog trga, a potom do katedrale sv. Stošije postavili svoje izložbene štandove na kojima su prolaznicima predstavili što su sve naučili i koje su sve predmete izradili. Bilo je tu magnetića s glagoljskim slovima, šalica s porukama, zatim lončanica s kaktusima, slika, privjesaka, ogledala, zastavica, suvenira i majica ukrašenih glagoljicom.

Cilj ovog projekta jest promicanje i uporaba glagoljice u osnovnoj školi, kako bi djeca već od malih nogu, ne samo naučila čitati i pisati glagoljicu, već cijenila i voljelahrvatsku kulturnu baštinu. Kroz igru i zabavu djeca mogu puno toga naučiti.