EKSKURZIJA U AUSTRIJU, NJEMAČKU , ŠVICARSKU I LIHTENŠTAJN
Autor: Administrator , 22. 5. 2018.

Od onog dana kad je profesorica Željka Zrilić spomenula mogući odlazak na ekskurziju, nismo mogli dočekati taj dan iako još nismo znali gdje ćemo ići i kad. U sebi smo postavljali svakakva pitanja, ali znali smo da će to biti jedno nezaboravno iskustvo prepuno divnih događaja i naravno novih prijateljstava.

Taj dan za vrijeme polaska sva djeca i svi profesori su bili uzbuđeni. Nakon duge vožnje, rano ujutro kad smo se probudili, ugledali smo potpuno drugačiji krajolik. Nigdje nije bilo mora nego samo predivne planine i brda. Prvo odredište nam je bio Hellbrunn, dvorac u blizini Salzburga. Dvorac je poznat po raznim trikovima. Svakog trena nas je odnekuda špricala voda tako da je bilo uzbudljivo i smiješno. Nakon obilaska dvorca i nakon što smo svi bili mokri, uputili smo se u Salzburg. To je predivan grad u Austriji koji nam je pokazala turistička djelatnica od koje smo saznali nešto više o samom Salzburgu. Tamo smo imali slobodno vrijeme kako bismo mogli ručati i naravno otići u Starbucks. Poslije razgleda i pauze krenuli smo za München, treći grad po veličini u Njemačkoj. I tamo nas je dočekala turistička djelatnica i pokazala nam neke dijelove grada. Taj dan se u gradu održavala utakmica Bayern i Real Madrid tako da je atmosfera bila još bolja. Nakon obilaska grada uputili smo se u hotel zvan Am Moosfeld.

Drugog dana smo nastavili razgledavanje prelijepog Münchena. Išli smo u posjet Deutsches Museumu, muzeju znanosti i tehnologije. Nakon razgledavanja, nastavili smo putovanje prema prekrasnom Friedrichshafenu, gradu na jezeru Bodensee . Tamo smo posjetili Muzej Zeppelina. Posjetili smo Pfahlbauten muzej koji se nalazi u Unteruhldingenu. To je područje gdje su prije 5000 godina živjeli ljudi iz kamenog i brončanog doba. Nakon razgledavanja muzeja uputili smo se prema Bregenzu, gradu u kojemu se nalazio naš hotel. Tog dana smo naučili puno novih i zanimljivih stvari.

Sljedećeg dana nakon doručka krenuli smo prema dugo očekivanoj tvornici čokolade. Bilo je jako zabavno! Kušali smo razne čokolade te smo nakon tih slasnih trenutaka krenuli prema St. Gallenu. Tamo smo posjetili katedralu koja je bila izgrađena u vrijeme baroka. Svi su posjetitelji bili zadivljeni i očarani tim ljepotama. Nakon posjeta katedrali krenuli smo u razgled stare knjižnice. Tamo smo naučili puno stvari koje prije nismo znali da su uopće moguće i da su postojale. Poslije obilaska starih jezgri St. Gallena krenuli smo u Liechtenstein, u grad Vaduz. Obišli smo Vaduz i nastavili put prema hotelu u Bregenzu.

Nakon odjave iz hotela uputili smo se u Innsbruck, grad okružen Alpama. To je jedan od ljepših gradova u Austriji. Uz pomoć stručnog vodiča razgledali smo neke najvažnije dijelove grada. Krenuli smo prema solani koja se nalazi u Bad Reichenhallu i tamo obišli tunele u kojima se proizvodi sol.

Na putu za Zadar imali smo stanku za ručak. Nitko se nije veselio što se vraćamo nazad. Stvorila su se mnoga nova prijateljstva, a rastanci uvijek svima najteže padaju. Na putu za Zadar smo pjevali, pričali viceve, a naravno bila je tu i profesorica koja nas je nasmijavala. Kad smo ulazili u Zadar bili smo i tužni i sretni. Na stanici su nas čekali roditelji s osmjesima na licima jer smo sretno stigli. I tako je završilo jedno predivno putovanje i iskustvo za koje je, naravno, zaslužna naša profesorica Željka Zrilić. Nadamo se da će ovakvu ekskurziju proći i mnoge buduće generacije!

Nika Bašić i Lana Sremec 6.b