Međunarodni mjesec školskih knjižnica – Zašto volim svoju školsku knjižnicu
Autor: Administrator , 28. 9. 2018.

Listopad je  Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Tijekom listopada u školskoj knjižnici održat će se niz susreta i edukativnih radionica kojima ćemo proslaviti našu školsku knjižnicu. Knjižničarka Mišela Nežić u suradnji s učiteljima i učenicima pripremila je program kojim će se tradicija slavljenja školskih knjižnica obilježiti temom Zašto volim svoju školsku knjižnicu? Stoga su  se uredili knjižnični panoi s razmišljanjima učenika petih razreda upravo na tu temu, otvorit će se Mala izložba Goolmanija jednog učenika trećeg razreda, ugostit ćemo lutkaricu i književnicu Jadranku Čunčić-Bandov, obilježit ćemo Svjetski dan pošte i upoznati se s nastankom poštanske marke, obilježit ćemo Dan rječnika i pretraživati pojmove u leksikonima i rječnicima, sudjelovat ćemo u japanskom načinu pripovijedanja priča – kamishibai te interpretativno čitati književne tekstove.

Tradiciju slavljenja školskih knjižnica započela je 1999. godine bivša predsjednica Međunarodne udruge školskih knjižničara (International Association of School Librarianship) Blanche Wools sa Svjetskim danom školskih knjižnica. Zbog potrebe za fleksibilnošću, 2008. godine proslava je prerasla u Međunarodni mjesec školskih knjižnica kako bi knjižnice diljem svijeta mogle odabrati dan u mjesecu koji najbolje odgovara njihovim potrebama. U nastavku pročitajte dio pisma Breege O’Brien, voditeljice projekta Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica:

Slavimo rad školskih knjižnica svakog listopada!

Međunarodni mjesec školskih knjižnica (International School Library Month – ISLM) prilika je za školske knjižničare diljem svijeta da odaberu dan, tjedan ili cijeli mjesec u listopadu kako bi obilježili važnost školskih knjižnica i proslavili sve što one predstavljaju. Tema za 2018. godinu je Zašto volim svoju školsku knjižnicu, a temelji se na godišnjoj temi konferencije Međunarodne udruge školskih knjižničara (IASL-a) Inovacija, informacija i utjecaj školskih knjižnica (Innovation, Information and Impact of School Libraries). Ove godine usmjerili smo se na utjecaj školskih knjižnica te smo formulirali naslov teme kako bi bio pristupačan svim našim sudionicima (starosti od 3 do 20 godina). Pozivamo ih da proslave Međunarodni mjesec školskih knjižnica 2018. sudjelovanjem u projektima i aktivnostima kojima će izraziti svoju ljubav prema školskoj knjižnici. Nadamo se da će ovogodišnje obilježavanje biti prekrasna i međunarodna pjesma radosti i ljubavi prema školskim knjižnicama…