TURNIR GLAGOLJAŠKOG BINGA U OŠ ZADARSKI OTOCI - ZADAR
Autor: Administrator , 14. 6. 2019.

Dana 4.lipnja 2019.godine u Osnovnoj školi Zadarski otoci – Zadar je održan Turnir glagoljaškog binga, petu godinu za redom. Organizatori su Udruga glagoljaša Zadar i OŠ Zadarski otoci. Sudjelovala su 36 učenika od 1. do  4. razreda. Turnir su organizirali i vodili: Mate Čačić, prof. hrvatskog  jezika te učiteljice razredne nastave:  Željka Diklan, Jasminka Brižić, Renata Andrović, Barbara Perica i Anđelina Grancarić uz podršku ravnatelja Davor Barića. Cilj ovog turnira je zainteresirati djecu za glagoljicu upravo kroz igru.

Na početku je učiteljica Jasminka upoznala učenike sa slovima glagoljice i važnosti glagoljice za hrvatsku kulturu i narod. Glagoljica je pismo kojim se Hrvati služe već  preko tisuću godina. Njome su se pisale najprije crkvene knjige, a kasnije i svjetovne. Najznačajniji hrvatski spomenik isklesan glagoljicom na kamenu je Baščanska ploča.

Glagoljica se pomalo zaboravila nakon uvođenja latinice, ali se u posljednje vrijeme sve više oživljava učenjem od početka osnovne škole. U našoj školi se nekoliko učiteljica intenzivno bavi glagoljicom. Sa svojim učenicima su izradile mnogo različitih ukrasnih predmeta, plakata, kalendara pa čak i slikovnica u kojima spajaju glagoljicu i likovni izraz. Škola i udruga pokrenuli su likovni natječaj „Iskoni bje Slovo“ za osnovce Zadarske županije na temu glagoljica već treću godinu za redom.

Učenici koji su sudjelovali na Turniru glagoljaškog binga bili su podijeljeni u tri grupe po 12 učenika. Profesor Mate, učiteljice Barbara i Anđelina su  se brinuli da svatko od njih izabere i pravilno postavi svoju pločicu za igru, učiteljica Renata je  nasumce iz vrećice izvlačila slova, a učiteljica Željka se brinula da sve protekne u redu. Učenik koji je prvi pokrio svih devet slova na svojoj ploči uzviknuo je BINGO!– i time postao pobjednik svoje grupe.

Pobjednici sve tri grupe odigrali su još jednu igru za pobjedu. Tako smo dobili pobjednike kojima je ravnatelj Davor Barić uručio diplome i zanimljive nagrade.

Pobjednici su:

1. mjesto:  Šime Baradić (3.b)

2. mjesto: Lea Brajica (4.d)

3. mjesto: Fabijan Kokić (1.c)

Svi učenici su se dobro zabavili i poželjeli  ponovo zaigrati BINGO!