IZLOŽBA 'ANNE FRANK – POVIJEST ZA SADAŠNJOST'
Autor: Davor Barić, 3. 12. 2014.

Putujuća izložba 'Anne Frank - povijest za sadašnjost' donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu.

Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je već bila u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Bjelovaru i Vrgorcu. U Hrvatsku je dovedena u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta Povijest za svijest koji je financirala Europska unija i podržao predsjednik Ivo Josipović. Izložba trenutno nastavlja putovati po Hrvatskoj uz pomoć lokalnih donacija koje je u slučaju Zadra osigurala Zadarska županija, Grad Zadar, Narodni muzej Zadar i Gimnazija Vladimira Nazora.

Izložba je nadopunjena učeničkim likovnim radovima i citatima inspiriranih literaturom posvećenoj djeci i njihovim problemima te instalacijama na temu djece - žrtve rata. U zadnjoj prostoriji nalazi se i popis djece koja su poginula u Domovinskom ratu.

I upravo su ovu izložbu u srijedu, 3.12.2014., u pratnji svoje nastavnice iz biologije Irine Kozličić, posjetili učenici 7.b razreda.