Obilježavanje 657. godišnjice potpisivanja Zadarskog mira
Autor: Administrator , 18. 2. 2015.

Treću godinu zaredom naša je škola obilježila godišnjicu potpisivanja Zadarskog mira, ove godine 657. godišnjicu. Obilježavanje je inicirao fra Drago Ljevar 2013. godine, a organizirano je kao dio projekta „Muzej u školi – kulturna baština i baština mira“ kojeg vodi učiteljica Anamarija Botica Miljanović sa suradnicom učiteljicom Lenkom Radić.

Program je započeo u samostanu sv. Frane,  pjesmom zbora mladih nakon koje su učenici 6. c razreda izveli Molitvu za mir sv. Franje Asiškoga. Molitvu su na dojmljiv način prezentirali učenici; Mihaela Blaslov, Laura Baričević, Simona Santini, Sara Troskot, Žana Sjauš, Anna Borić, Roberto Čakarun, Luka Klarić i Jakov Sikirić.

U ime Europske mreže mjesta mira i Grada Zadra prisutnima se obratila gđa. Anita Gržan Martinović, ravnatelj OŠ Zadarski otoci pozdravio je sve prisutne u ime projekta „Muzej u školi“. O važnosti Zadarskog mira govorili su fra Andrija Bilokapić provincijal samostana sv. Frane i Vladimir Alavanja – kustos Narodnog muzeja. Nazočnima se obratio zamjenik gradonačelnika Grada Zadra Ivica Vlakić ističući važnost mira u svakodnevnom životu.

Fra Andrija Bilokapić proveo je djecu kroz sakristiju, samostanski muzej i blagovaonicu, a u atriju je blagoslovljeno stablo masline kao simbol mira, koju su djeca drugih razreda OŠ Zadarski otoci  okitila svojim porukama o miru. Nakon molitve za mir oko blagoslovljenog stabla masline, uslijedio je splet dječjih plesova i igara Dječje folklorne skupine „Donatići“ a nastupili su i KUD „Zadarski tanac“, Zadar.

U Samostanu sv. Marije učenici su imali priliku vidjeti trenutni postav posvećen jednom od hrvatskih pisama – bosančici, a s detaljima ih je upoznala č. s. Benedikta Asia Perinčić.