Dan Hrvatske ratne mornarice
Autor: Administrator , 22. 9. 2015.

Učenici 2.b razreda Osnovne škole Zadarski otoci Zadar sa svojom učiteljicom Jasminkom Bašić obilježili su na dostojanstven način Dan Hrvatske ratne mornarice 18.rujna 2015.

Posjetili su spomenik stradalim mornarima u Perivoju hrvatskih redarstvenika i nakon toga krenuli prema staroj gradskoj jezgri.

Na Narodnom trgu male mornare svečano je postrojio njihov razredni kolega mornar Marko Ćoko koji ih je nakon pozdrava domovini kao i okupljene posjetitelje i slučajne prolaznike upoznao s nekim važnim činjenicama uz današnji dan:

Dan HRM slavi se 18.rujna od 1993.godine,

sukladno odluci prvog hrvatskog predsjednika i vrhovnika oružanih snaga  dr.Franje Tuđmana.

Predsjednik je tako odlučio želeći obilježiti 18.rujna 887.godine kada je hrvatski knez Branimir u srednje dalmatinskom području pobijedio mletačku mornaricu.

Prva postrojba Hrvatske ratne mornarice osnovana je 12.rujna 1991.godine.

Danas se prisjećamo svih onih koji su braneći naše more dali svoje živote.

Ujedno svima hrvatskim mornarima u sklopu Hrvatske ratne mornarice čestitamo njihov dan!

Nakon toga učenici su otpjevali himnu HRM : Mi smo hrvatski mornari.

Vjenac za sve mornare koji su izgubili život boreći se za slobodu i za očuvanje našeg mora položili su Rino Blašković i Paula Frleta na zadarskim orguljama.

Mali mornari bili su počašćeni fritulama domaćih izlagača na zadarskoj rivi te vožnjom motornim jedranjakom Branimir.

Zahvaljujemo Taxi Luliću na besplatnom prijevozu i vlasniku motornog jedrenjaka Branimir na darovanoj vožnji.