Solarni automobili, 3D pisač i bespilotna letjelica u Ogranku GKZD Bili brig
Autor: Administrator , 11. 11. 2015.

U Ogranku GKZD Bili brig, profesori i učenici Strukovne škole Vice Vlatkovića predstavili su svoje solarne automobile, 3D pisač i bespilotnu letjelicu – kvadrikopter, učenicima 7. a razreda Osnovne škole Zadarski otoci.  U sklopu nastave medijske kulture iz Hrvatskoga jezika i povodom Dana hrvatskih knjižnica istaknuta je važnost i uloga knjižnica u svakodnevnom životu. Dan hrvatskih knjižnica obilježava se 11. studenoga, na dan donošenja prvoga hrvatskog zakona o knjižnicama radi stvaranja bolje vidljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti te upoznavanja javnosti s poslanjem i ulogom knjižnica.

Knjižničarka Antonijela Nekić poželjela nam je dobrodošlicu te nas upoznala s profesorima i učenicima koji su nam došli predstaviti svoj rad. Prvi dio predstavljanja vodio je prof. Ante Ivanac koji je s učenicima razgovarao o obnovljivim izvorima energije kojima se oni koriste u svojim projektima. Jedan od njih je ekološki usmjeren i moderniziran projekt E-MOBIL koji je sufinanciran od strane Europske unije. Rezultat toga projekta su automobili koje su nam predstavili u dvorištu Knjižnce. Upoznao nas je s načinom rada njihove Škole i zanimljivim projektima u kojima njihovi učenici postižu zavidne rezultate.

O 3D pisaču govorio nam je učenik 3. razreda, Mateo Josipović. Mateo je bio učenik naše Škole, stoga je ovom prilikom uputio pozdrave svim učiteljima naše Škole. Bespilotnu letjelicu koja se izrađuje u računalnom programu, a potom ispisuje kroz 3D pisač, predstavio nam je učenik Josip Sanković.

U dvorištu Knjižnice, prof Šime Smolić predstavio nam je električni automobil, a učenici su prikazali let bespilotne letjelice. Za to vrijeme 3D pisač je u Knjižnici ispisivao vazu koju su nam na kraju druženja i poklonili, te nas pozvali na Dane otvorenih vrata Strukovne škole Vice Vlatkovića.

Zahvaljujemo knjižničarki Antonijeli Nekić, prof. Luci Jović, prof. Anti Ivancu, prof. Šimi Smoliću i učencima Mateu i Josipu.