KREATIVNA INSTALACIJA „ GRADU ZADRU ZA DAR“ – KRAVATA NA KAPETANOVOJ KULI
Autor: Administrator , 25. 11. 2015.

Osnovna škola Zadarski otoci osmislila je originalan dar Zadru i svim njegovim građanima. Riječ je o dvadesetmetarskoj platnenoj kravati, oslikanoj zadarskim, ali i drugim hrvatskim motivima, koja se na sam Dan grada Zadra, 24. studenoga 2015., zavijorila na Kapetanovoj kuli. Postavljanje kravate bilo je popraćeno i prigodnim programom na Trgu pet bunara koje su izveli učenici OŠ Zadarski otoci. Učenici 2. b razreda  učiteljice Jasminke Bašić pjevali su pjesme svome gradu.  Učiteljica Jasminka Bašić  osmislila je ovu kreativnu instalaciju, organizirala i koordinirala cijelim projektom do same realizacije uz podršku ravnatelja Davora Barića. Sudjelovala je i folklorna skupina Donatići, 3.c razreda učiteljice Anamarije Botica Miljanović i vjeroučiteljice Lenke Radić uz glazbenu pratnju gospodina Dragana Potpare. Učenici 3.a i 3.b uz njihove učiteljice Renatu Grgurević i Željku Diklan dijelili su svoje uratke - glinene pločice s glagoljicom u bojama hrvatske zastave.

Kravatu su izradili učenici ove škole, uz pomoć nastavnika i roditelja, a ova kreativna instalacija nazvana "Gradu Zadru za dar", koja je osmišljavana i izrađivana tjednima, nastala je s ciljem da se Zadru daruje jedinstven i trajan suvenir koji bi se mogao iskoristiti i u mnogim drugim prigodama. . Nadamo se da bi ova kravata mogla biti preseljena u dvoranu na Višnjiku, a tijekom ljeta ponovno izvješena na Kapetanovu kulu.

Kravata je izrađena od dijelova različitih materijala poput plahti, stolnjaka, košulja i ostalih ostataka tkanina odjevnih predmeta koji su bili prikladni za realizaciju ovakve ideje.

U izradi različitih dijelova šarenog mozaika sudjelovali su učenici svih uzrasta, pa su tako prvašići oslikavali more, brodice i zvjezdice, dok su stariji učenici bili zaduženi za nešto složenije zadaće poput izrade stiha "Volim te Zadre moj grade, moja lijepa zemljo Hrvatska" ili natpisa "Bog je stvorija čovika, a Zadar košarku". Osim latinice, na kravati je napisano ime našeg grada na glagoljici starom hrvatskom pismu naše prošlosti. Prikazana je crkve sv. Donata i zvonika sv. Stošije, naše škole i djece, prikazana su brda , brežuljci, planine, sela, plodne oranice, crkva sv. Marka u Zagrebu i vodotoranj u Vukovaru. U kravatu je utkano mnogo sati truda i ljubavi, a ovim darom kojim su učenici ujedno izrazili svoje umijeće i kreativnost, željeli su naš grad spojiti s ostalim gradovima naše domovine.