Noć muzeja 2016. - Zadarska alka
Autor: Administrator , 29. 1. 2016.

OŠ Zadarski otoci i ove godine sudjelovala je u obilježavanju  jedanaeste Noći muzeja. U suradnji s Narodnim muzejom Zadar i Školom primijenjene umjetnosti i dizajna, a u sklopu projekta „Muzej u školi“,  28. siječnja s početkom u 17 sati, priređen je bogat kulturno-umjetnički program.

U programu otvorenja Noći muzeja sve nazočne pozdravio je ravnatelj Škole Davor Barić. U ime grada Zadra podršku je uputila Ivana Guglielmini, predstavnica Upravnog odjela za odgoj i školstvo. Prigodnim govorom obratio se kustos Narodnog muzeja Vladimir Alavanja.

U plesnom dijelu programa nastupile su: Zadarske mažoretkinje, Dječja folklorna skupina Donatići, Izvorna folklorna skupina Silba, i KUD Zadarski tanac-Zadar.

Scensko uprizorenje Zadarska alka izveli su učenici dramske skupine 7. c razreda, a uvježbala ih je učiteljica Anamarija Botica Miljanović.

U glazbenom dijelu programa sudjelovale su učenice Osnovne glazbene škole sv. Benedikta iz Zadra.

U suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna u holu naše Škole postavljena je izložba srednjovjekovnih kostima i starih razglednica Zadra koja je bila izvrstan uvod u Viteški turnir kojim se je program Noći muzeja i nastavio u velikoj dvorani Škole.

U Viteškom turniru sudjelovali su učenici OŠ Zadarski otoci, djeca DV Radost i Smiješak, djeca sportskih klubova KK Voštarnica i AK Alojzije Stepinac.

Alkarski vojvoda bio je Tomislav Klarica, a zapovjednik čete alkara (Alaj-čauš) bio je Slobodan Mijolović. Voditelj Viteškog turnira bio je Igor Jelenić-Toto, a sportski je odbor budnim okom pratio svaki alkarski juriš.

Mali alkari imali su podršku brojne publike, ali i Gradske glazbe Zadar  dok je u pauzama nastupao KUD Sveta Kata-Zemunik i KUD Luzarica-Pridraga.

U kategoriji osnovnih škola, prvo su mjesto osvojili učenici 3.e razreda učiteljice Marije Ramov dok su drugo mjesto zauzeli učenici 3. c razreda učiteljice Anamarije Botica Miljanović.

U kategoriji dječjih vrtića prvom su se mjestu radovala djeca DV Radost, a na drugom se mjestu našao DV Smiješak.

U kategoriji sportskih klubova prvo mjesto osvojio je AK Alojzije Stepinac, a drugo mjesto pripalo je KK Voštanica.

Svim alkarima čestitamo na sudjelovanju i upućujemo pohvale zbog iskazanog sportskog duha i pozitivnog interesa za sudjelovanje na Zadarskoj alci!

Ovo nas je događanje podsjetilo na sportski duh koji naš Grad baštini. Najstariji tragovi o ovoj viteškoj igri u uredbama i dokumentima datiraju iz daleke 1346. godine, a o tome svjedoči i povijesni naziv zadarske ulice, Carriera (Trkalište) što podsjeća na važnost ove igre u životu Grada.