Strašne samoborske priče - SVJETSKI DAN PRIPOVIJEDANJA BAJKI u NMZ
Autor: Administrator , 25. 2. 2016.

Osim kremšnita, kraluša i karnevala, Samobor je poznat i po svojim legendama i starim pričama i ne bilo kojim - Strašnim samoborskim pričama .
        Ljubav prema pričama dovela je učenike 3.c i 3. e razreda OŠ Zadarski otoci,u sklopu projekta Muzej u školi, pod vodstvom učiteljica Anamarije Botica Miljanović i Marije Ramov 25.veljače 2016. u Narodni Muzej Zadar,  na poziv Mr. sc. Jasenke Lulić Štorić kustosice Etnološkog odjela na Dane Samobora u Zadru.

Na ovaj način učenici su u suradnji s Etnološkim odjelom NMZ, obilježili Svjetski dan posvećen čitanju i pripovijedanju bajki. Ovaj važan dan u svijetu poznat kao Tella Fair Tele Day, međunarodna manifestacija posvećena  usmenom pripovijedanju, slavi se diljem svijeta na svim kontinentima.
        Tako se Etnološki odjel ovih dana sa Strašnim samoborskim pričama pretvorio u "Lelinu kuću bajki".

S mnogo ljubavi i mašte priče nam je pričala voditeljica radionice Mr.sc. Lela Roćenović, viša kustosica Samoborskog muzeja.
        Vrijeme je brzo proletjelo u duhu oživljenih starih vremena i njihovih vjerovanja i mitskih bića. Pred uživljenom djecom iz živopisnih bajki su se nizali likovi koji  izranjaju iz rijeka, skrivaju se u šumama, iskaču iz ognjišta, izviruju iz pragova kuća, škripe u tavanima, gmižu iz podruma i zemlje, plešu s vilama po livadama, more duše grešnika, lukavo nadmudruju lakome i lakovjerne, a pomažu i čuvaju mudre, i one koji ih štuju. Upoznali smo "super  junake" , likove iz davnih vremena koji ljudima sude i kroje sudbine po narodnoj mudrosti i pravdi: Vodena čoveka koji se skriva u potoku Gradna koji teče pored Samobra ; duhi Strahi; Nevidičiće lopte dječje glave nekrštene djece, duhovi u obliku bijelih lopti, klupka koja skaču, traže svoje roditelje da im se osvete ;  Coprnice i Coprnaki, vještice i vješci koji se pretvaraju u žabe krastače; Zmijskog  cara s Zlatnom jabukom koji daruje Nemošti govor onome ko mu spasi život; Morlaci i Mure, more; Čarobnu travu Ptice zrne i Ptice dijetlića, Vile koje su plesale i vole pomagati u vrtovima i domovima, a osobito udovcima s malom djecom... naučili kako se postaje nevidljiv uz pomoć crnog mačka.
       Saznali smo da osim ljubavi prema starim pričama, Zadar i Samobor veže i ljubav i štovanje, prema jednoj zajedničkoj svetici zaštitnici Sv. Anastaziji kako je zovu u Samoboru, ili kako je mi u Zadru znamo Sv. Stošiji. Naime kada je tijelo nebeske zaštitnice putovalo u Zadar, na svom putu je prolazilo kroz Samobor. Zadivljeni samoborci  zavjetovaše se kad sagrade crkvu, posvetiti je svetici u čast.Odlučiše i 200.godina poslije napraviše, a istu i danas možemo posjetiti kad dođemo u Samobor.

Djeca su bila motivirana te su izrazila želju da i ona podijele s voditeljicom radionice njima najdraže bajke.
Svoje dojmove poželjela su iskazati crtežima. Dogovoreno je da gotove radove donesu u muzej gdje će nastati izložba - Strašnih Samoborskih likova. Tako će priče biti oživljene i kroz ilustracije.
Vjerujemo da će i one biti snažne i dojmljive kao i priče na kojima su nastale! Jer dijeca vide najjasnije - djeca gledaju srcem!!! Pozivamo vas na otvorenje izložbe!

Događanje je dodatno obogaćeno i posjetom izložbi  bajkovitog svijeta Leptira u Prirodoslovnom odjelu pod vodstvom Lucije Vuica, muzejske pedagoginje i Pričama o Zadru i životu kakav je nekad bio u Odjelu muzeja grada pod vodstvom kustosice Ivane.

Odmah nakon povratka u školu, krenule su radionice sa izradom slikovnica i ilustracija. Očito da ova priča nema kraja. baš kao narodne priče koje su se prepričavale i prenosile s koljena na koljeno, njen život se nastavlja i počinje uvijek iznova kod novog pripovjedača.
Život bajki iz radionice  3.c i 3. d razreda upravo počinje, s novim pričama i likovima, a i onim sakupljenim iz našeg zavičaja koje su nam ispričale bake.