MANIFESTACIJA ZADAR ČITA 2016 U ZADARSKIM OTOCIMA
Autor: Administrator , 11. 4. 2016.

Tijekom prošlog tjedna u školskoj knjižnici, ali i izvan nje, odvijala se manifestacija poticanja čitanja ZADAR ČITA 2016. Brojnim događanjima, od izložbe, čitanja književnih tekstova, likovnih radionica, degustacija, književnih gostovanja i razgovora na temu kave te posjeta Ogranku GKZD na Bilom brigu i DV Radost na Bilom brigu, osvijestili smo važnost čitanja i druženja uz knjigu.

Cilj je bio i osvješćivanje posjeta knjižnicama koje su poticajno mjesto za istraživanje, proučavanje i kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Program ovogodišnje manifestacije za školsku knjižnicu osmislila je knjižničarka Mišela Nežić u suradnji s profesoricama i učiteljicama škole, knjižničarkama iz GKZD - Ogranak Bili Brig te odgajateljicama iz DV Radost - Ogranak Bili brig.

U ponedjeljak su učenici 3. b razreda s učiteljicom Željkom Diklan u školskoj knjižnici otvorili izložbu ŠALICE, LONČIĆI, DŽEZVICE, MLINČIĆI koju su sami postavili. Prikupili su razne posude koje služe za pripremanje kave pa je izložba bila dobar uvod u priču Željke Horvat-Vukelje „Poplava iz šalice kave“. Nakon pročitane priče i razgovora o njoj održana je i likovna radionica izrade vlastite šalice za bijelu kavu od kartona. Izlaganjem kartonskih šalica za kavu zaokružili su svoju već postavljenu izložbu, ali i saznali nešto o tom slavnom napitku.

U srijedu smo manifestaciju preselili u DV Radost – Bili brig. S obzirom da su nam prvi susjedi i da djeca iz predškolske grupe na jesen kreće u našu školu, pozvali smo ih da zajedno sudjelujemo u čitanju priče Željke Horvat-Vukelja „Poplava iz šalice kave“. Susret se održao pod nazivom BIJELA KAVA PRIČU STVARA, a priču je predškolskoj djeci čitala naša učenica Ema Žilavec (7.c) koja je lani osvojila treće mjesto na županijskom natjecanju u interpretativnom čitanju naglas. Djeca su tom prilikom nama predstavila svoju pjesmu „Bijela kava“ koju su sa svojim odgajateljicama smislili za svoj program Zadar čita 2016.  Uz pomoć svojih odgajateljica Martine Marušić, Marije Bilan i Irene Brajković predstavili su svoju društvenu igru „Idemo na kavu“, oslikavali su pregačice s motivima šalice i bijele kave te razgovarali o lijepom ponašanju i svojim omiljenim šalicama iz kojih vole piti tople napitke.

Istog dana učenici 4.c i 4.d razreda posjetili su s knjižničarkom Mišelom Nežić Ogranak GKZD na Bilom brigu. Povod je bio poziv knjižničarke Antonijele Nekić na književni susret s popularnim i rado čitanim piscem za djecu Hrvojem Kovačevićem. Djeca su piscu postavljala mnogobrojna pitanja, ali i slušala pojedinosti o romanima koje još nisu pročitali. To ih je navelo da što prije otkriju još tajni iz Kovačevićevih romana napisanih po istinitim događajima bilo iz piščevog ili djetinjstva njegove djece.

BUĐENJE UZ KAVU održano je u četvrtak s učenicima 8.c i 8.b razreda i profesoricom Ivom Buljat. Razgovarajući o kavi, o motivu kave u književnosti i ritualima ispijanja kave, razmijenili smo razna znanja o načinima ispijanja kave, tradiciji i pričama o kavi. Uz kavu se druži, razgovara o svakodnevici, ogovara se, meditira i priprema za novi dan. Iako još nisu konzumenti kave, učenici su imali prilike probati napitak sličan kavi te razmijeniti svoja iskustva o okusima i mirisima te saznati nešto i o samoj biljci koja daje plod kave.

Na kraju tjedna, u petak, bili smo NA KAVI S KNJIŽEVNICOM I LUTKARICOM JADRANKOM ČUNČIĆ-BANDOV. Toga je jutra održala predstavu za učenike drugih razreda, a kasnije je razgovarala s našim novinarkama Larom Batur i Lucijom Ivanac (8.d) te profesoricom Bernardom Kamber. Intervju će biti objavljen u školskom listu OZ.