preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zadarski otoci Zadar

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2011.

Ukupno: 679560
Ovaj mjesec: 2646
Ovaj tjedan: 1020
Danas: 211
Školski list

Prvi broj školskog lista OZ izašao je u rujnu 2015.

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Kako vam se sviđa web www.skole.hr?




Pogodi pravi koš

pogodipravikos logo

e-Dnevnik

INFORMACIJE O SUSTAVU e-Dnevnik

Od početka šk.god. 2015./2016. u našoj školi se uvodi sustav e-Dnevnik. S ciljem što boljeg upoznavanja učitelja, stručnih suradnika, učenika i roditelja s novim sustavom vođenja pedagoške dokumentacije i novim načinima uvida roditelja u uspjeh učenika u prilogu donosimo upustva za sve učesnike novog sustava.

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ZADARSKO ČUDO IZ 1752. GODINE
Autor: Administrator , 14. 9. 2016.

Projekt OŠ Zadarski otoci – Zadar, Gospa od Zdravlja, već četvrtu godinu za redom obilježava zaboravljeni događaj koji se zbio prije 264 g. upravo na današnji dan, 12. rujna 1752. g. 


Što se dogodilo u Zadru 12. rujna 1752. g.? U 18. st. Zadar je bio pod vlašću Mlečana i prostirao se unutar gradskih zidina na Poluotoku. Grom je udario u krov zgrade Arsenala koja je tada bila skladište baruta za mletačke brodove. Buknuo je požar, a među tadašnjim stanovništvom izbila je panika i očaj jer je prijetila opasnost da cijeli Poluotok odleti u zrak. U toj velikoj nevolji pohrlili su k obližnjoj crkvi koja se nekad zvala Gospa od Kaštela, stali ispred te Gospu zazivali i molili za pomoć. Molitva je čudom uslišana i vatra se sama ugasila. Iz zahvalnosti za uslišane molitve Zadrani su Gospi podigli kamenu ploču s natpisom na latinskom jeziku u kojoj se spominje nadnevak požara i čudesan događaj koji se zbio po žarkim molitvama Gospi. U spomen na taj dan, godinama je na blagdan Gospe od Zdravlja bila procesija i na taj dan prodavale su se i dijelile fritule. Cijeli grad mirisao je na njih. Taj običaj zadržao se sve do 2. svjetskog rata. U ratu je crkva Gospe od Zdravlja pogođena i uništena (osim glavnog oltara i slike). Crkva se obnovila, ali ploča nikad više nije stavljena.

Prije četiri godine, prof. Valentin Uranija poznati zadarski publicist i umirovljeni ravnatelj Narodnog muzeja u Zadru, ispričao je o toj kamenoj ploči kojoj je on svjedok postojanja i o cijelom ovom događaju učiteljici Željki Diklan, a ona u suradnji s kolegicama Jasminkom Brižić, Lenkom Radić, Jasminkom Bašić i Renatom Andrović osmislila i oživjela zaboravljeni događaj. Ove godine pridružile su se i učiteljice Kata Vrkić-Serdarević, Nina Matacin, Marija Ramov i školska knjižničarka Mišela Nežić.

U 10 sati na Narodnom trgu održan je prigodni program prisjećanja u kojem su sudjelovali učenice i učenici 2.b, 3.a, 3.b, 4.a, 4.b, 4.d i 4.e razreda zajedno sa svojim učiteljicama i ravnateljem škole Davorom Barićem. Djevojčice u narodnim nošnjama s košaricama punim fritula dijelile su prolaznicima, a dječaci i ostale djevojčice u mornarskim majicama dijelili su prigodne materijale. Fritule i prigodni materijal dijelili su se i kod crkve sv. Šime, crkve sv. Stošije, sv. Marije  i crkve sv. Donata. Zbor učiteljice Jasminke Bašić izveo je program pjevajući marijanske pjesme, a učenici trećih razreda recital tog događaja iz 18. st.

U 10,45 sati s Narodnog trga krenula je procesija do crkve Gospe od Zdravlja, pjevajući marijanske pjesme. Učenici u procesiji nosili su bijele ruže, kopiju  čudotvorne Gospine slike koju je 1447.g. naslikao slavni slikar Blaž Jurjev (Trogiranin), potpisavši se kao Zadranin. Također  se nosila  i slika natpisa teksta koji je prof. Uranija sačuvao i zapisao. Na slici je natpis napisan na latinskom jeziku i preveden na hrvatski jezik ispisan glagoljicom.

Mons. don Pavao Kero govorio je o povijesti crkve, zaboravljenoj kamenoj ploči i glagoljici, a župnik zadarske katedrale don Josip Radoica Pinčić u crkvi Gospe od Zdravlja blagoslovio je djecu i sve prisutne.

Pokušavao je prof.Uranija da se ponovo postavi ploča s izvornim tekstom, ali bezuspješno. Tekst ploče donosi  C. F. Bianchi  (Zara Cristiana, I., str. 377): QUOD TEMPLUM ET CIVES SERVASTI A FULMINE VIRGO JADERA LAETATUR GRATA PATROCINIO XII SBRIS MDCCLII (Djevice, budući da si hram i građane očuvala od groma, Zadar se raduje nezasluženoj zaštiti, 12. rujna 1752.).

Treba spomenuti i  važnu činjenicu da je od 1897. do 1900. samostanski starješina i upravitelj ove crkve bio naš poznati svetac o. Leopold Bogdan Mandić, koji je tri godine za redom službovao u Zadru.

Naš grad je bogate prošlosti i upravo zbog toga treba govoriti i pisati o njemu da se ne zaboravi. Zahvaljući prof. Uraniji, ravnatelju SICU don Pavlu Keri , don Josipu Radoici Pinčiću i OŠ Zadarski otoci možemo biti radosni što je oživljen spomen na zadarsko čudo kad se Gospinim zagovorom grad spasio od požara. Vjerujemo da će učenici i djelatnici OŠ Zadarski otoci – Zadar svojom aktivnošću biti i dalje čuvari i promicatelji zadarske kulturne i vjerske baštine.

Osim suradnje sa SICU i Župnim uredom sv. Stošije, škola surađuje i s Turističkom zajednicom Grada Zadra koja svake godine svesrdno pomaže u organizaciji ovog velikog projekta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju