BROD KNJIŽARA - BROD KULTURE
Autor: Administrator , 21. 9. 2016.

Mastercard Brod knjižara – Brod kulture slavi 10 godina plovidbe po Jadranu. Turneju je započeo 23.07. 2016. i obuhvaćao je posjet 14 mjesta uz divnu obalu Lijepe naše. Svaki pristanak u luku Brod -knjižara dao je bogat kulturno – umjetnički program mjestu domaćinu, ali i domaćini su prezentirali svoju kulturnu baštinu.

Brod je uplovio 3.kolovoza u Sveti Filip i Jakov.  Na poziv direktorice TZ općine Sv. Filip i Jakov, Klare Eškinje Glavan, naša škola u suradnji s Udrugom glagoljaša Zadar sudjelovala je u radionici pisanja glagoljice. Voditeljice glagoljaške radionice bile su učiteljice iz naše škole Renata Andrović i Željka Diklan uz prof. Danijelu Deković. Djeca, mladi i strani gosti bili su posebno zainteresirani za pisanje uglate glagoljice, pisma hrvatske prošlosti. Na balonima su ispisivali svoje ime. I družili se s pjesnikom Enesom Kiševićem.

Knjižara je bila na otvorenom Velikom mulu uz široku ponudu i povoljne cijene knjiga. Na Brodu se odvijala edukativna besplatna predstava za djecu  „Velika staklena avantura“, a na kopnu predstava za odrasle o životu Marije Jurić Zagorke „Kakva majka, takva kći“. Ispred Broda tijekom glazbenog dijela učenici OŠ Sv. Filip i Jakov i Udruga prvi ples pokazali su svoje plesne i pjevačke sposobnosti. Nakon prigodnog programa odvijala se Večer književnika, gdje su pisci u opuštenom ozračju predstavili svoja književna djela. Tu je bio pjesnik, kritičar i esejist Davor Šalat, te pjesnikinja Lana Derkač, zatim Rosie Kugli, Silvija Šesto, Sonja Zubović, Kasmir Huseinović, Enes Kišević i Stjepo Martinović.

Domaćin i suorganizator ove manifestacije je Turistička zajednica općine Sv. Filip i Jakova i direktor TZ Klara Eškinja Glavan. S obzirom da je Turistička zajednica općine Sv.Filip i Jakov bila najbolji suorganizator 2008., 2009. i 2010. godine dobila je u trajno vlasništvo Zlatnu statuu Mastecard.