Muzej antičkog stakla 4
Autor: Administrator , 27. 9. 2016.

Muzej antičkog stakla (MAS) u Zadru organizirao je manifestaciju Dani otvorenih vrata MAS a koja se održavala 22. rujna u suradnji s Pokrajinskim muzejom Ptuj-Ormož kroz raznovrsne prezentacije, izložbe, promocije, predavanja i radionice. Učenici 4. d razreda OŠ Zadarski otoci sa svojom učiteljicom Ninom Matacin prisustvovali su otvorenju izložbe Nijanse svjetlosti.

Osim izloženih artefakata koji su dio stalnog postava, muzejski depoi skrivaju razne male predmete koji su nekoć bili u svakodnevnoj potrebi. Među izložbenim predlošcima se tako mogu vidjeti rokoko svijećnjaci, stolni zrcalni svijećnjaci, kresivo, držač za šibice, petrolej lampa, fenjeri, lusteri i brojni drugi predmeti koji nas vode na uzbudljivo putovanje kroz povijest pokazujući nam razne nijanse svjetlosti.
Artefakti koji se čuvaju u muzeju također uključuju i različite svjetiljke koje su korištene za rasvjetljivanje stambenih, radnih i javnih prostora, ali i u prometu, na proslavama i drugim narodnim običajima. Korištene su i za religiozne svrhe.
Svjetlo je osnovna potreba i uvjet samog života. Čovjek je oduvijek pokušavao osvijetliti različite životne prostore, a plamen je imao i simboličku moć – doznali smo.

Nakon otvorenja izložbe uslijedila je pedagoško – edukativna radionica na temu same izložbe u kojoj su sudjelovati naši učenici. Djeca su od glinamola izrađivala malene uljanice i oslikavala staklene tegle, naposljetku pretvorene u lampione koje će djeca moći ponijeti kući kao suvenir.

DAN OTVORENIH VRATA 22. rujna 2016. godine u Muzeju antičkog stakla u Zadru bio je prepun događanja koja su započela u rano jutro te završila u večernjim satima predstavljanjem društvenih igara nakon kojega je uslijedilo i vrijeme za igru. Svi posjetitelji; mlađi naraštaji i oni stariji (koji se osjećaju mladima duhom) su se okušali u raznim igrama: mlin (trilj), križić - kružić, memory, a sastavljale su se slagalice u nekoliko različitih primjera.

Nakon ovako zanimljivog dana učenici su prepuni dojmova sretni otišli kući kao važni nositelji i prenositelji kulture i tradicije.