IZLOŽBA „GLAGOLJICA U DJEČJEM OKU I SRCU“
Autor: Administrator , 24. 10. 2016.

U utorak, 18.listopada 2016. godine u Gradskoj knjižnici Zadar Ogranak Arbanasi otvorena je izložba nagrađenih radova sa  Međunarodnog likovnog natječaju djece hrvatskih iseljenika širom svijeta Iserlohn – Rim – Molize – Zagreb 2016.

Ovaj likovni natječaj postoji već šesnaest godina, a njegovi inicijatori i organizatori su hrvatski iseljenici i likovni umjetnici Ankica i Ante Karačić. Ovaj bračni par potječe iz Iloka. Tamo su živjeli do početka Domovinskog rata, a tada odlaze u grad Iserlohn u Njemačkoj. Gospođa Ankica je slobodna likovna umjetnica, a gospodin Ante je također umjetnik, radi u drvu. Dobitnici su mnogih nagrada.

Gospođa Ankica radi kao pedagog s njemačkom djecom na projektu „Kultur und Schule“ (Kultura i škola). Željela je sličan projekt pokrenuti i s hrvatskom djecom te potomke Hrvata iz cijeloga svijeta uključiti u jedan zajednički projekt. Zajedno sa suprugom je projekt objavila na internetu. Sve što su napravili u ovih šesnaest godina napravili su potpuno volonterski,  isključivo za djecu, s mnogo ljubavi i entuzijazma. Svojim djelovanjem žele uz pomoć stvaralaštva, boja i mašte povezati djecu hrvatskih iseljenika izvan domovine s Hrvatskom jer, kako kaže gospodin Ante, „Kad se Hrvati okupe pod istom kapom, onda čine čuda!“

Likovni natječaj svake godine ima drugu temu i drugi hrvatski grad koji je uz Iserlohn domaćin izložbe najzanimljivijih likovnih radova pristiglih na natječaj.

2014. godine je domaćin u Hrvatskoj bio Zadar i OŠ Zadarski otoci. Tema likovnog natječaja je bila Slikam te pjesmo od slavonskog bećarca do dalmatinske pjesme. Među nagrađenim učenicima su bili i učenici OŠ Zadarski otoci: Lucija Lemić, Mia Erstić, Barbara Brčić, Gabriela Bozanić i Roko Marić. Izložba nagrađenih radova organizirana je u OŠ Zadarski otoci te u Gradskoj knjižnici Zadar.

Ove godine tema je bila Glagoljica u dječjem oku i srcu.

Na natječaj je stiglo više od tisuću učeničkih radova iz Hrvatske, Italije, Njemačke, Švicarske, Australije (Tasmanija), Čilea, Argentine, Slovenije, Bosne i Hercegovine te Srbije (Vojvodina). Stručno povjerenstvo sastavljeno od likovnih umjetnika i drugih kulturnih djelatnika iz Iserlohna nagradilo je ukupno 100 učenika u dvjema kategorijama (učenici od 1. do 4. razreda te učenici od 5. do 8. razreda osnovne škole).

Među nagrađenom djecom su i učenici naše škole:

Leana Tomičić, 1.B razred, učiteljica mentorica Jasminka Brižić

Dora Jordan, 1.B razred, učiteljica mentorica Jasminka Brižić

Stipe Pavičić, 3.B razred, učiteljica mentorica Željka Diklan

Izložbe najuspjelijih radova već su postavljene u Iserlohnu, Rimu, Molizeu, samostanu Čokovac na otoku Pašmanu i Zagrebu.

Izložbu u Gradskoj knjižnici Zadar Ogranak Arbanasi organizirale su i postavile učiteljice naše škole: Renata Andrović, Željka Diklan i Jasminka Brižić. Na svečanom otvorenju učiteljica Renata je održala prigodan govor i pozdravila sve prisutne – izaslanike pročelnika Upravnog odjela za odgoj i školstvo Grada Zadra, djecu, roditelje, učiteljice, knjižničare i ostale prisutne. Izložba će biti otvorena do 28.listopada 2016.godine

Pokrovitelji ovog natječaja su Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Veleposlanstvo RH u Rimu, Hrvatski glas Berlin, Grad Rim, Grad Zagreb, Grad Zadar, Općina Tkon i Osnovna škola Zadarski otoci – Zadar.

Završavamo riječima gospođe Ankice: „Kako je 2014. godine glagoljica proglašena nematerijalnom kulturnom baštinom, bila bi odlična ideja da se promovira hrvatskoj djeci u svijetu ovo prekrasno slikovito pismo. Ako dijete nauči i zapamti bar jedno slovo glagoljice i obogati ga likovnim izričajem, obogatit će sebe i čuvati hrvatsku kulturnu baštinu.