PROJEKT POTICANJA ČITANJA „ČITAMO MI, U OBITELJI SVI“ - PRVI DOJMOVI
Autor: Administrator , 8. 2. 2017.

Projekt poticanja čitanja s učenicima trećih razreda i njihovim obiteljima uspješno je počeo, a prvi dojmovi zapisani su u Bilježnicu dojmova. Donosimo nekoliko fotografija.

Carstvo dječjih priča (romani, zbirke priča, pjesama, igrokazi i sl.) prva je skupina knjiga namijenjenih djeci. Ove godine birali smo knjige prema ponudama Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade (HDKDM) i Naklade Semafora.

Za 2. skupinu - Obiteljsko druženje uz stripove, stihove i humoristične tekstove - birali smo knjige iz izbora Naklade Mentor i Knjiga u centru.

„Projektom želimo utjecati na promjenu još uvijek čvrsto uvriježenog stajališta da školske knjižnice treba svesti samo na posudbu lektire te da suradnja narodnih i školskih knjižnica treba biti jednosmjerna. Projektom želimo ukazati da specifične aktivnosti koje mogu provesti školski knjižničari, mogu biti od velike koristi i narodnim knjižnicama.

Roditeljima skrećemo pozornost na činjenicu koliko je nezamjenjivo da tijekom svih nižih razreda budu uzor djeci u čitanju. Efikasno ih pridobivamo da tijekom 5 dana na različite načine čitaju sa svojom djecom. Hoće li promijeniti i svoje navike - ostaje na njima, no školski im knjižničar nije samo rekao što je dobro za njihovu djecu, nego ih je uputio kako da to čine i motivirao da kroz 5 dana taj model i iskušaju. Roditeljima skrećemo pozornost i na važnost svladavanja tehnike čitanja, motiviramo ih i upućujemo kako da pomognu svojoj djeci u svladavanju čitanja. Istodobno, senzibiliziramo ih za suradnju sa školom i knjižnicom i uključujemo ih u konkretne aktivnosti.“ – preuzeto sa https://sites.google.com/a/knjiznicari.hr/citamo-mi-u-obitelji-svi/