I. LIKOVNI NATJEČAJ OŠ ZADARSKI OTOCI „ISKONI BJE SLOVO“
Autor: Administrator , 12. 6. 2017.

U petak 9. lipnja u Osnovnoj školi Zadarski otoci na Bilom brigu otvorena je izložba te je održana dodjela nagrada za učenike autore najboljih radova na likovnom natječaju nazvanom Iskoni bje Slovo. Kao što i samo ime natječaja govori – u početku bijaše Slovo, Slovo bijaše Riječ, a Riječ bijaše zabilježena slovima glagoljskim. Učenici su na temu glagoljskih inicijala poslali svoje likovne radove izvedene različitim tehnikama, a natjecali su se u četiri kategorije: 1. i 2., 3. i 4., 5. i 6. te 7. i 8. razred. Cilj natječaja bio je potaknuti učenike na upoznavanje glagoljice, osvijestiti njezino povijesno značenje i važnost te potaknuti njezino širenje kroz kreativne i maštovite likovne radove.

Pristiglo je 115 likovnih radova iz 11 osnovnih škola Zadarske županije. Na kratkoj priredbi učenicima i mentorima uručene su prigodne nagrade i zahvale. Nagrađeno je 12 učenika i mentora.

Ocjenjivački sud, sastavljen od dvojice profesora likovne kulture i akademskih slikara Borisa Žuže i Bogdana Mogilevskija, u teškoj zadaći odabiranja najboljih izdvojio je radove sljedećih učenika i njihovih mentora:

Kategorija  1. i 2. razreda:

1. mjesto:  KATA LEWIS, 2. r. OŠ Šime Budinića, Zadar, mentorica: Nina Dokoza

2. mjesto: PETRA KNEZ, 1.r. OŠ Starigrad, Starigrad,  mentorica: Radojka Milovac

3. mjesto: VERONIKA VUKIĆ, 1. r. OŠ Starigrad, PŠ Tribanj-Kruščica, mentorica: Martina Čavić

Kategorija  3. i 4. razreda:

1. mjesto:  ENA KNEZ, 4.a OŠ Zadarski otoci, Zadar, mentorica: Renata Andrović

2. mjesto:  ANTONELA ŽUŽA, 4.c OŠ Stanovi, Zadar, mentorica: Katica Kalmeta

3. mjesto:  MARKO MORIĆ, 4. r. OŠ ,,Petar Zoranić“, Stankovci, mentorica: Željka Vendl

Kategorija  5. i 6. razreda:

1. mjesto:  MANDA PREDOVAN, 6. r. OŠ ,,Petar Zoranić“, Nin, mentorica: Gordana Marić

2. mjesto:  MATEA JUREŠIĆ, 6. r. OŠ Zadarski otoci, Zadar, mentorica: Sunčica Ivin Mikulić

3. mjesto: PAULA STULIĆ, 5. r. OŠ ,,Petar Zoranić“, Nin, mentorica: Gordana Marić

Kategorija  7. i 8. razreda:

1. mjesto: SARA TROSKOT, 8.c OŠ Zadarski otoci, Zadar, mentorica: Sunčica Ivin Mikulić

2. mjesto: PETAR STEVANJA, 7.a OŠ Sv. Filip i Jakov, Sv. Filip i Jakov, mentorica: Sunčica Ivin Mikulić

3. mjesto: RINA FANTINA, 7.a OŠ Sv. Filip i Jakov, Sv. Filip i Jakov, mentorica: Sunčica Ivin Mikulić

O zanimljivosti i uspješnosti teme te kvaliteti samih radova i dobrom odazivu mladih autora najbolje svjedoče riječi profesora Žuže: „Primjetan je raznolik pristup u samoj kreaciji slova te različitost izvedbenih tehnika. Sve upućuje na poticajnost teme i brojnost mogućnosti, ali i naglašen interes učenika i njihovih mentora za navedenu temu.“

I. likovni natječaj „Iskoni bje Slovo“ pod pokroviteljstvom je Zadarske županije, Grada Zadra i Udruge glagoljaša Zadar. Sponzor su Narodni muzej Zadra i Alfa. Likovni natječaj organizirali su i vodili: ravnatelj Davor Barić, prof. Boris Žuža, prof. Bogdan Mogilevskij, prof. Mate Čačić, prof. Mišela Nežić, prof. Marijana Mohoti, dipl. učiteljice Jasminka Brižić, Renata Andrović, Željka Diklan i vjeroučiteljica Lenka Radić.

Zahvaljujemo svim sudionicima, čestitamo nagrađenima uz želju da će ovaj natječaj postati tradicija te još bogatiji i uspješniji idućih godina.