VESLAČKI KLUB ''JADRAN'' – ZADAR U OŠ ZADARSKI OTOCI
Autor: Administrator , 18. 12. 2019.

U utorak 17. prosinca 2019. u velikoj dvorani naše škole ugostili smo tri vrhunska sportaša veslača Petra Milina (stručni specijalist kineziologije, sportski trener veslanja), Marka Dragičevića (viši sportski trener veslanja, specijalist kondicijske pripreme) i Branimira Vujevića (stručni specijalist kineziologije, sportski trener veslanja). Sva trojica veslača  olimpijci su i višestruki dobitnici medalja na mnogim međunarodnim i svjetskim natjecanjima te treneri u veslačkom klubu.

Na poziv prof. Marinka Bilića treneri su učenicima petih i šestih razreda video projekcijom predstavili Veslački klub „Jadran“ Zadar. Prikazan je način obuke i treniranja koji se besplatno nudi učenicima, a tijekom kojih će se pripremati za seriju natjecanja ili regata u kojima bi svaka osnovna škola iz Zadra sudjelovala s jednom muškom i jednom ženskom posadom četverca GIG odnosno školskih veslačkih čamaca. Treneri Milin, Dragičević i Vujević odgovarali su na pitanja zainteresiranih učenika te im i zorno opisali veslanje kao standardni olimpijski sport koji po strukturi pokreta spada u jedan od najzahtjevnijih sportova uopće. Veslanjem koristimo sve važnije tjelesne skupine mišića od nogu, ruku, leđa, trbuha do stražnjice, što veslanje čini kompletnom vježbom. Veslanjem koristimo i mišiće u širokom opsegu pokreta, većim nego li u većini ostalih sportova, čime dobivamo na fleksibilnosti i pokretljivosti, a u preciznim i ritmičnim kretnjama vrlo je mala mogućnost ozljeda. Također, veslanjem ne usavršavamo samo tehniku već i psihofizičku pripremljenost. S obzirom da u veslanju postoje kategorije teških i lakih veslača, discipline se dijele u dvije grane, rimen discipline i skul discipline (discipline na pariće) pa su i o tome učenici nešto više saznali od naših trenera olimpijaca.

Konačno, pred kraj ovog zanimljivog i edukativnog susreta, učenicima je demonstrirano veslanje na spravi za veslanje (veslački ergometar) te su se učenici i sami mogli okušati u simulaciji veslanja.

O povijesti zadarskog veslačkog kluba, uspjesima mnogih zadarskih veslača, a tako i trenera Milina, Dragičevića i Vujevića te njihovom zanimljivom putu kroz mnoga natjecanja i  mnoge olimpijske igre, više možemo pročitati na odličnim web stranicama Veslačkog kluba „Jadran“ Zadar.

„Veslanje je zadarska tradicija, a Veslački klub Jadran danas je jedini baštinik tradicije organiziranog veslačkog sporta u Gradu Zadru, koja seže u 1885. godinu. Treba spomenuti da je zadarsko veslanje dalo 18 olimpijaca i dvije olimpijske medalje, što dovoljno govori samo za sebe o veličini zadarskog veslanja u proteklih više od stotinu godina.“ (www.vk-jadran.hr ) Dovoljno da krenemo trenirati veslanje, zar ne?