Tradicionalni okusi u novom ruhu

svi 18, 2025 | Projekti, terenska nastava, Tradicionalna nastava u novom ruhu

Terenska nastava u srijedu 14.svibnja 2025. na otoku Ižu učenika 4.c razreda matične škole zajedno sa učenicima PO naše škole u Velom Ižu

Tema: povezivanje obrazovnog sustava i gospodarskih subjekata u ugostiteljstvu i turizmu

Opis projekta: Projekt i projektne aktivnosti provode se u suradnji između dviju škola iz različitih obrazovnih sektora i to između Poljoprivredno, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića iz Zadra i Prirodoslovno-grafičke škole iz Zadra. Kroz projekt je uključen i OPG Iva Bulić kao pridruženi partner koji pruža potporu projektu, donirajući poljoprivredne proizvode bitne za realizaciju projekta.

Projektom su obuhvaćeni i učenici OŠ Zadarski otoci, Zadar 4. c razreda pod vodstvom Anamarije Botica Miljanović, dipl. učiteljice savjetnice, te učenici PO Zadarski otoci , Veli Iž, 1., 2., 3. razreda pod vodstvom Ines Rokov, učiteljice razredne

nastave. Kao dio studentske prakse sa nama u pratnji uključene studentice 4. g Sveučilišta u Zadru, Marta Penjakota i Martina Perković.

Sudjelovanje učenika OŠ Zadarski otoci u projektu:

U projekt se uključiti učenici Osnovne škole Zadarski otoci neposrednim sudjelovanjem u pojedinim aktivnostima projekta. Učenici sudjeluju u berbi voćaka na otocima Zadarskog arhipelaga, isprobavaju okuse energetskih pločica, sudjeluju na radionici u Poljoprivrednoj, prehrambenoj i veterinarskoj školi Stanka Ožanića u Zadru, izražavaju se crtežima na temelju dojmova okusa te će sudjelovati u izložbi crteža u Osnovnoj školi Zadarski otoci u završnici projekta.

U srijedu, 14.5.2025. učenici osnovne i srednje škole su na terensko istraživačkoj nastavi na otoku Ižu posjetili kulturne znamenitosti.

Kao aktivnost Muzeja u školi ususret Danu muzeja, voditeljica muzeja, Anamarija Botica Miljanović, učenike je upoznala sa poviješću crkve Sv. Petra i Pavla iz 1341. godine, njegovanjem pisma glagoljice u crkvi gdje su rukopisi tog vrijednog starohrvatskog pisma očuvani i još uvijek u liturgijskoj uporabi, kao i tradiciji pučkog glagoljaškog pjevanja. Učenici su upućeni na značajne tradicionalne manifestacije otoka. Upoznali su reljefne osobitosti i gospodarske djelatnosti otoka, tradicijske obrte i zanate. Poseban naglasak je stavljen na tradicionalnu izradu posuda za pripremu hrane, nadaleko poznato glineno posuđe, lopiži, izradi iške keramike. U mjestu je i muzej iškog lončarstva, te Područna etnografska zbirka Veli Iž, Narodnog muzeja Zadar.

Učiteljica Ines Rokov, učenike je povela na zajedničku šetnju otokom istraživanje i upoznavanje sa okusima tradicionalnih plodova, koje smo brali i degustirali. Simbolično svi sudionici su napravili veliki krug oko murve, te u znak zahvalnosti, zajedno zagrlili stablo, koje nas je darivalo slasnim plodovima.

Učenici domaćini su nas poveli u posjet školi, PO Zadarski otoci, Veli Iž. U školskim klupama učenici su degustirali proizvode, zdrave pločice, načinjene od tradicionalnih namirnica koje su nam pripremili i demonstrirali učenici Poljoprivredno, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića iz Zadra pod vodstvom mentorice , prof. Matilde Sindičić, koordinatorice projekta.

Vizualni identitet energetskim pločicama, ruho su osmislili učenici Prirodoslovno-grafičke škole iz Zadra.

Slobodno vrijeme smo proveli u zajedničkoj igri i druženju uživajući u Suncu blagodatima mediteranskog podneblja.

Ciljevi:

Provedbom prijavljenog projekta želi se doprinijeti jačanju kompetencija učenika osnovnih, srednjih strukovnih i umjetničkih škola i razvijanje svijesti o mogućnostima razvoja karijere u privatnom sektoru. Projektom se želi pridonijeti razvijanju poduzetničkog duha i razvijanju timskog rada kod učenika te povezivanju obrazovnih institucija i privatnog sektora.

Projekt se financira sredstvima Ministarstva turizma i sporta RH.

Tekst napisala: Anamarija Botica Miljanović, dipl. učiteljica savjetnica

Pročitajte još

Skip to content