Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru

tra 8, 2025 | Projekti, widespread school

Učenici 6.d razreda posjetili su u petak, 4.4. 2025., MCPA u pratnji prof. Ivane Šoša, Željke Zrilić i Tatjane Vukšević. Prva je to u nizu od pet planiranih radionica terenske nastave,  u jednoj od pet određenih institucija koju su učenici ostvarili u sklopu provedbe projekta „Widespread School: Innovating Teaching Approaches Outside the Classroom”, skraćenog naziva Widespread School.

Predavanje učenicima o povijesti Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju održala je Nika Cohen.  Centar je osnovan 2007.g. u sastavu Hrvatskoga restauratorskoga zavoda. U skladu s međunarodnim ugovorom potpisanim između UNESCO-a i Hrvatske 2009. postao je samostalna javna ustanova te dobio status UNESCO -ova centra II. kategorije.  Kroz razvoj i širenje najsuvremenijih metoda istraživanja u podvodnoj arheologiji, konzervaciji  i restauraciji, zadarski centar postao je ključno središte tih aktivnosti u ovom dijelu Europe.

U nastavku posjeta centru učenici su razgledavali sve izložene eksponate, a paralelno su s posebnim zanimanjem, pozorno  slušali  izlaganje pod. arheologinje Maje Kaleb koja ih je upoznala s načinom istraživanja u podvodnoj arheologiji,  načinom konzerviranja i restauriranja podvodnih arheoloških nalaza te bogatstvom podvodne kulturne baštine.  S pomoću  virtual reality naočala  učenici su promatrali i opisivali morsko dno i ronioce koji rone , upoznali su i ronilačku opremu nekada i danas.  

Uz vodstvo prof. matematike, Ivane Šoša,  uradili su zanimljiv i zabavan zadatak u paru. Obojali su i izrezali mrežu geometrijskog tijela ispisanu u dva dijela. Tako su sastavili i upoznali novo geometrijsko tijelo oktaedar, koji je bio popločen ribama. Slijedila je radionica koju su učenici nastavili u grupama uz vodstvo prof. njemačkog jezika Željke Zrilić. Uz opuštajuću glazbu i zvukove mora i podmorja  učili su pisati  i izgovarati nove riječi na njemačkom jeziku vezane uz podmorje, nazive morskih životinja , objekata, raznih predmeta. Uz slaganje puzzli,  memory kartica opisivali su različite slike podmorja. Nakon učenja njemačkog jezika na glinenim  pločicama specijalnim bojama  oslikavali su logo MCPA.

Nakon dvosatne radionice učenici će uz pomoć stečenog znanja, zanimljivih podataka  i svojih zapažanja imati domaću zadaću: izraditi Power Point posjeta Centru.

” Široko rasprostranjena škola / Widespread School:  inovativni pristupi podučavanju izvan učionice” europski je projekt financiran od strane programa Erasmus+. Vodi ga općina Reggio Emilia u Italiji , uključuje sedam partnera iz Italije, Španjolske, Hrvatske i Finske, s različitim vještinama u školskom i obrazovnom sektoru: Općina Reggio Emilia, Zaklada za djecu Reggio, Sveučilište Modena i Reggio Emilia, Grad Zadar, Saunalahti škola Espoo, Carme Auguet School of Girona i Sveučilište u Gironi. Autor članka: Tatjana Vukšević,  koordinator WSP – a.

Pročitajte još

Widespread School

Innovating Teaching Approaches Outside the Classroom  Naša  škola  se uključila u Erasmus + projekt  Widespread School. To je trogodišnji europski projekt financiran iz programa Erasmus + (KA220-SCH-Cooperation partnerships in school education). Više o projektu...

Izvješće o provedbi projekta PŠ Olib

Naziv projekta: Opremanje učionice PŠ Olib za interaktivnu nastavu Razdoblje: srpanj 2024.- prosinac 2024. Olib – Zadarska županijaInteraktivna nastava se već nekoliko godina uvodi u školski sustav, stare zelene ploče i uporaba krede nije više atraktivan način...

Skip to content