Innovating Teaching Approaches Outside the Classroom

Naša  škola  se uključila u Erasmus + projekt  Widespread School:  Innovating Teaching Approaches Outside the Classroom”, skraćenog naziva Widespread School. To je trogodišnji europski projekt financiran iz programa Erasmus + (KA220-SCH-Cooperation partnerships in school education).

Vremenik projekta je 1. 9. 2023.  –  31. 8. 2026.

Nositelj projekta je Grad Reggio Emilia, Italija.

Partneri:

  • Grad Reggio Emilia, Italija
  • Reggio Children Foundation, Italija
  • Sveučilište u Modeni i Reggio Emiliji (UNIMORE), Italija
  • Škola Saunalahti, Espoo, Finska
  • Grad Zadar, Hrvatska
  • Škola Carm Auguet, Girona, Španjolska
  • Sveučilište u Gironi – Obrazovni istraživački institut, Španjolska

 

Projekt je proizašao iz iskustva „Scuola Diffusa“ nastala za vrijeme pandemije Covid – 19 kao rješenje za promicanje nastave uživo tijekom zdravstvene krize. Inspirirani tim iskustvom cilj projekta je revolucionirati metode podučavanja izvan učionica (Education Outside the Classroom – EOC), razmatrajući zajednice kao vrijedne obrazovne resurse.

Primarni ciljevi uključuju poboljšanje kvalitete osnovnog  obrazovanja,  jačanje kompetencija nastavnika i pozitivan utjecaj na učenike poticanjem ključnih kompetencija kao što su kritičko razmišljanje i kreativnost. Poticati kod učenika iskustvo učenja na otvorenom od formulacija hipoteza do razmišljanja o različitim temama kroz istraživački rad kako bi  smisleno učili, učili kako učiti, kritički promišljali i  kreativno se bavili praktičnim aktivnostima.

Očekivani ishodi uključuju stvaranje EOC alata za učitelje i nastavnike diljem Europe, transformaciju obrazovanja prihvaćanjem EOC-a, naglašavanjem inovativnih metoda podučavanja izvan učionica i utjecajem na politike za stvaranje dinamičnih okruženja za učenje unutar zajednica.

S obrazovne i pedagoške točke gledišta, razmjena perspektiva na europskoj razini predstavlja priliku za učenje i razmjenu iskustva sa školama iz različitih zemalja koje imaju različite pristupe. Razmjena i usporedba tema i metodoloških pristupa može se pokazati ključnom za dublje razumijevanje obrazovnih konteksta i pristupa učenju izvan školskog konteksta. Ovaj projekt ima za cilj unijeti europsku dimenziju u razmišljanja, eksperimente i evaluacije pristupa učenju izvan školskog konteksta te ga ima za cilj razviti i obogatiti dobrim praksama koje proizlaze iz iskustava partnera. Kako bi se postigli gore navedeni ciljevi, projekt se usredotočuje na dva glavna područja djelovanja:

  1. Aktivnosti osposobljavanja za učitelje i odgojitelje, kako bi im se pružile nove i inovativne vještine usmjerene na zajedničko stvaranje s novim obrazovnim pristupima.
  2. Aktivnosti podizanja svijesti i širenja informacija za lokalne, regionalne i/ili nacionalne vlasti,  kreatore politika kako bi se raspravljalo o integraciji pristupa učenju izvan škole u školske obrazovne sustave.

U projektu sudjeluju profesori naše škole:

Ivana Šoše, Branka Čatlak, Željka Zrilić, Ana Šagi, Darko Vulin i učiteljica Tatjana  Vukšević. 

Do sada su održani online sastanci svih koordinatora i partnera projekta u svrhu izrade smjernica i nacrta Kutije EOC alata, tzv. Toolboxa, u travnju je održan dvodnevni sastanak partnera u Gironi s ciljem razrade Kutije  EOC alata, krajem rujna proveden je upitnik  za sve učitelje uključene u projekt.

Koordinatorica za našu školu, učiteljica Tatjana Vukšević sudjelovala je na Međunarodnom treningu učitelja o Kutiji EOC alata u Reggio Emiliji od 21.10.  do  25.10.2024. Istaknula je da su učitelji iz različitih zemalja kao i naš tim iz Hrvatske  predstavili svoje ideje i kreirali pilot projekt i aktivnosti  koristeći kutiju alata.

Učiteljica je istaknula da pravi izazov i realizacija kreiranog pilot projekta našeg  tima tek slijedi u narednom vremenu  školske 2024./ 2025. godine. Poručuje da je oduševljena  idejama za pilot aktivnosti te da se kao tim raduju krenuti naprijed u sljedećim fazama.

Više o pilot projektu našeg tima Grada Zadra bit će uskoro.

Skip to content