7. STAZA GLAGOLJAŠA U ZADRU
Autor: Administrator , 9. 11. 2020.

U sklopu Dana grada Zadra i Kliofesta festivala povijesti na Narodnom trgu grada Zadra 4. studenoga održala se sedma po redu Staza glagoljaša. Iz učionice na ulicu, naziv je to radionice koju je pokrenula Udruga glagoljaša Zadar zajedno s Malom školom glagoljice OŠ Sveti Filip i Jakov, OŠ Zadarski otoci, Zadar i OŠ Sv. Filip i Jakov a pod pokroviteljstvom Grada Zadra i Zadarske županije.

Učenici OŠ Zadarski otoci otpjevali su zadarske i domoljubne pjesme i na taj način uljepšali ovu tradicionalnu manifestaciju, Stazu glagoljaša. Trećaši  bili su obučeni u hrvatske mornare, četvrtaši u narodnu nošnju svoga zavičaja. Djeca su pjesmom privukla  brojne građane koji su glasnim pljeskom nagradili trud učenika 3. b i 4. b razreda, koje je na gitari pratila učiteljica Jasminka Bašić.

Djeca su izradila instalaciju, odnosno crveno-bijele kocke poslagane u obliku šahovnice, na kojima na glagoljici piše »Ljubimo Zadar i Hrvatsku«. Ovu ideju osmislila je učiteljica Jasminka Bašić. Cijela instalacija ukrašena je radovima djece koja su crtala motive Zadra. U izradi instalacije sudjelovalo je više razreda i učiteljica: Marija Ramov, sa svojim 4.e, Antonija Klarić s 3. d razredom, Jasminka Bašić i 3. b i 4.b razred učiteljice Željke Diklan.

U ovom projektu sudjeluje sedam škola i velik broj djece i učiteljica te na taj način čuvamo i širimo glagoljicu. Glagoljica je važna sastavnica hrvatskoga identiteta jer su Hrvati pisali glagoljicom više od 1000 godina, od 9. st. do danas. Nedavno preminuli mons. dr. sc. don Pavao Kero (1940.-2018.), koji je bio osnivatelj Udruge glagoljaša Zadar, rekao je: »Čuvajte mi glagoljicu«, i te njegove zadnje riječi, mi u udruzi širimo, potičemo i želimo da glagoljica saživi s gradom i djecom jer su ona naša sadašnjost i budućnost.

-Cilj projekta je promicanje i uporaba glagoljice u osnovnoj i srednjoj školi, kako bi djeca od malih nogu, ne samo naučila čitati i pisati glagoljicu, već i cijenila hrvatsku kulturnu baštinu. Kroz igru i zabavu djeca mogu puno toga naučiti što i potvrđuju ovom radionicom. Prije održavanja same radionice, članovi Udruge glagoljaša Zadar održavaju predavanja i radionice pod nazivom ‘’Glagoljica u nastavi’’ kako bi se učiteljice upoznale s glagoljskim pismom i primjenom ovog pisma u nastavi i izvannastavnim aktivnostima, pojasnila je predsjednica udruge prof. Danijela Deković.

Pored pjesama i instalacije na Narodnom trgu bili su postavljen i štandovi s radovima koje su izradili učenici navedenih škola zajedno sa svojim učiteljicama, a one su: Marija Baričević, Ignis Lemezina (OŠ Bokanjac); Snježna Diklan, Suzana Lončar Menoski i Nataša Petković (OŠ Diklo); Iva Lilić-Pekas, Marijana Jurjević (OŠ Privlaka); OŠ Zadarski otoci: Jasminka Bašić, Renata Andrović, Anđelina Grancarić, Antonia Klarić i Željka Diklan (OŠ Zadarski otoci); Ana Zekanović (OŠ Jurja Barakovića, Ražanac); Marijana Polegubić (OŠ Franka Lisice, Polača) i Danijela Deković (OŠ Sv. Filip i Jakov).

Na štandovima se moglo naći različitih rukotvorina i predmeta koje su učenici izradili pa je tako bilo različitog nakita, šalica, ogledala, raznih ukrasnih predmeta izrađenih od glinamola, privjesaka, vrećica.

Napisala: učiteljica Željka Diklan, OŠ Zadarski otoci