Trg Damira Tomljanovića Gavrana
Autor: Administrator , 6. 10. 2011.

Sinoć, 5. listopada 2011. godine svečano je otvoren trg ispred naše škole. Naš popularni „trgić“ Dobio je ime po istinskom heroju Domovinskog rata Damiru Tomljanoviću Gavranu. Otkrivanju ploče prethodio je svečani program na kojem su sudjelovali predstavnici civilnih i vojnih vlasti, gradonačelnici Zadra, Zagreba i Senja, zadarski župan, djelatnici i učenici Osnovne škole Zadarski otoci i ostali građani.

Program je započeo himnom i minutom šutnje za sve koji su svoje živote utkali u stvaranje slobodne Hrvatske. Potom se u uvodnom govoru don Marino Ninčević obratio prisutnima nadahnutom propovijedi. Naglasio je da nas je samo papa Ivan Pavao II. proglasivši Alojzija Stepinca blaženim potaknuo da istražimo svoju prošlost te da ne prepustimo zaboravu svoje mučenike, jer oni su dragulji hrvatskog naroda, a takav dragulj je bio i Damir Tomljanović Gavran. „Simbolično je što se trg nalazi ispred škole. On je tu kako bi nove generacije znale istinu. Trebaju nam spomeni i spomenici, trebaju nam  sjećanja kako bi se prava istina prenosila mladima“, zaključio je.

Željko Turić iz Udruge Damir Tomljanović Gavran istaknuo je da se u Gavranovom imenu odražava svako ime koje je doprinijelo slobodi naše domovine, a ta imena su zvijezde vodilje i primjer kako treba dostojanstveno živjeti.

Gradonačelnik Senja Darko Nekić zahvalio se svim prisutnima u svoje ime i ime obitelji Tomljanović svim okupljenima te najavio otvaranje spomen- doma u Krivome Putu, rodnom mjestu Damira Tomljanovića Gavrana.

„Tko nam može oduzeti pravo da se prisjećamo naših najzaslužnijih sinova“, upitao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i izrazio ponos što je za vrijeme njegova mandata otvorena u Zagrebu prva ulica koja nosi ime Damira Tomljanovića Gavrana.

Zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić u svom govoru prisjetio se 6. listopada kad je obranjen Zadar. Zahvalio je svim braniteljima koji su omogućili slobodnu našemu gradu. Posebno se zahvalio majci Damira Tomljanovića Gavrana te izrazio nadu da je njezina bol makar malo manja zbog časti koju mu iskazuje naš narod. Zatim je majka Marija s našim gradonačelnikom skinula zastavu s ploče koja otkriva ime našeg trga. U tom trenutku Udruga navijača Tornado otkrila je prekrasni mural s likom Damira Tomljanovića Gavrana i hrvatskim stijegom. Učenici Osnovne škole Zadarski otoci prenijeli su 26 svijeća ispred murala po jednu za svaku godinu Damirova života.

Nastavilo se sa  zabavnim dijelom programa u kojem su nastupali Zoran Jelenković, klapa Intrade, KUD Debeljak, Ivica Sikirić Ićo, klapa Donat, klapa Condura, klapa Vir, klapa Težaci i mnogi drugi.

Prekrasna emocijama ispunjana večer nastavila se druženjem uz domjenak u Osnovnoj školi Zadarski otoci.