ČITAJ MI! Pričaj mi! – kamishibai pripovijedanje u školskoj knjižnici u sklopu nacionalne kampanje za poticanje čitanja kod najmlađih
Autor: Administrator , 5. 6. 2023.

Tijekom svibnja u OŠ „Zadarski otoci“ – Zadar učenici prvih razreda posjećivali su školsku knjižnicu i sudjelovali u pripovijedanju priča na japanski tradicionalni način kamishibai.

Aktivnosti pripovijedanja vodila je školska knjižničarka Mišela Nežić. Tom je prigodom upoznala učenike s japanskim riječima hyōshigi, butai i kamishibai, a susreti su bili zaokruženi i učeničkim likovnim izričajima kao odjecima na ispripovijedane priče.

Cilj ovih susreta je približiti učenicima slikovnicu i knjigu kao zabavno i zanimljivo štivo uz koje im neće biti dosadno, ali i potaknuti ih na pripovijedanje priča jer uz čitanje i to pridonosi razvoju cjelokupne osobnosti djeteta pri čemu se potiče govorni, socijalni, kognitivni i emocionalni razvoj. Također, ovaj je susret još više potaknuo na korištenje usluga školske knjižnice.

Uz učenike prvih razreda u aktivnostima su sudjelovale i njihove učiteljice razredne nastave Katarina Serdarević Vrkić, Jasminka Bašić, Katarina Kurtin i Antonia Klarić. Likovni radovi učenika izlagani su tijekom svibnja na panoima ispred školske knjižnice. Kamishibai pripovijedanje posebno su uveličali učenici 1.b razreda otpjevavši na kraju susreta staru japansku narodnu pjesmu Sakura Sakura koju ih je naučila njihova učiteljica Jasminka Bašić.

"Čitaj mi!" prva je nacionalna kampanja za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Pokrenuta je povodom Europske godine čitanja naglas 2013., a ove godine slavi 10 godina. Cilj kampanje je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, te kako bi se stvorila posebna emocionalna veza između djeteta i odrasle osobe koja mu čita. Podjednako važan cilj jest poticati roditelje da s najmlađom djecom što prije počnu dolaziti u lokalnu narodnu knjižnicu. http://www.citajmi.info/kampanja/

d