OBILAZAK ZADARSKE ŽUPANIJE
Autor: Administrator , 21. 3. 2024.

Dana 14.ožujka 2024.g. učenici 3. razreda krenuli su autobusima u obilazak Zadarske županije. Ponavljali su i utvrđivali gradivo 3. r. prirode i društva o primorskom zavičaju i svojoj županiji. Iz učionice u prirodu. Izvanučionička nastava.

Prostor naše domovine podijeljen je na županije. Vidjeli su da se naša županija sastoji od tri dijela: obale i otoka, nizine Ravni kotari, gorski dio Velebita i Bukovice. To je raznoliko područje. Pratili su na zemljopisnoj karti lokacije putovanja. Inače, cijela županija povezana je prometnicama i zajedničkim planovima za razvoj gospodarstva.

Iznad Zadra na Dračevcu slušali su o Domovinskom ratu, tenkovima i hrvatskim hrabrim braniteljima koji su obranili Zadar.

Nakon toga učenici su posjetili Govedarsku farmu Vrana. Ponovili su gospodarsku djelatnost, poljoprivredu. Stočarstvo i ratarstvo koje se nadopunuje i povezuje.

Nedaleko od ušća rječice Karišnice, u nizini gdje se cesta s Benkovačke visoravni naglo spušta prema morskom zaljevu, koji se zbog veličine zove Karinsko more, nalazi se obnovljeni franjevački Samostan sv. Marije. Učenici su na livadi pokraj samostana promatrali reljefne oblike, ušće rijeke te floru i aune rijeke tekućice. Na kraju su učenici imali slobodno vrijeme za igre.

Tijekom posjeta Zračnoj vojnoj bazi Zemunik učenici i njihovi učitelji razgledali su izložene vojne letjelica, te avione i helikoptere na kojima danas lete hrvatski vojni piloti. Poseban interes djeca su iskazala prema protupožarnim avionima kanaderima.

Bio je to edukativan i zanimljiv radni dan. Učenici trećih razreda zaključili su kako je naš primorski zavičaj raznolikog reljefa, najljepši i potrebno ga je čuvati i održavati ga čistim. Volimo i čuvajmo svoj zavičaj!