REZULTATI VIII. MEĐUNARODNOG LIKOVNOG NATJEČAJA „ISKONI BJE SLOVO“
Autor: Administrator , 25. 4. 2024.

Zadarska županija, Grad Zadar, Centra za istraživanje glagoljaštva Sveučilišta u Zadru i Udruga glagoljaša Zadar osmu su godinu zaredom pokrovitelji projekta likovnog natječaja „Iskoni bje Slovo“. Organizator projekta je OŠ Zadarski otoci – Zadar. Ovom natječaju svoju veliku podršku davao je nedavno preminuli mons. dr. sc. Pavao Kero (1940. – 2018.), glagoljaš našega vremena koji je dao neizmjerljiv doprinos čuvanju i promicanju glagoljice u Zadru i Hrvatskoj. Cilj je projekta osvijestiti važnost glagoljice i njezino povijesno značenje kako bi učenici otkrivali, razvijali i njegovali vrijednosti hrvatskoga naroda.

Značenje naslova likovnog natječaja „Iskoni bje Slovo“ – prve su riječi Ivanova Evanđelja napisane glagoljicom. Kao što i samo ime govori na staroslavenskom – Iskoni bje Slovo i Slovo bje u Boga i Bog bje Slovo, što znači: U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog.

VIII. likovni natječaj „Iskoni bje Slovo“ vodili su i organizirali članovi povjerenstva: ravnatelj Davor Barić, izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić, prof. Sunčica Ivin Mikulić, , prof. Mate Čačić, prof. Iva Buljat, prof. Bernarda Kamber, prof. Lucija Paleka, prof. Darko Vulin, , prof. knjižničarka Mišela Nežić, učiteljice razredne nastave Renata Andrović, Anamarija Botica Miljanović, Anđelina Grancarić, Antonia Klarić i Željka Diklan.

Na natječaj pristiglo je ukupno sto i pedeset radova iz dvadeset i četiri osnovnih škola iz Hrvatske, te hrvatskih škola iz inozemstva: Mađarske,  Njemačke, Bosna i Hercegovine i Švicarske.

Ove godine organizacijsko povjerentvo otvorilo je i dodalo novu kategoriju za učenike iz inozemstva.  Tako da su ostale  četiri kategorije: 1. i 2., 3. i 4., 5. i 6. te 7. i 8.  za djecu iz Hrvatske i nove dvije kategorije za učenike iz inozemstva: 1. kategorija od 1. do 4. r. i 2. kategorija od 5. do 8.r. Ocjenjivački sud, sastavljen je od troje profesora likovne kulture  Borisa Žuže, Sunčice Ivin -Mikulić i Matea Kaćunića,  24. travnja 2024. godine odabrao je najbolje radove.

Kategorija 1. i 2. razreda:

1. mjesto: MARIJA KRČEL, 2.r., mentorica: Ana Prepolec  Padežanin, PŠ Cerovac Vukmanićki

2. mjesto: LOVRE MILETIĆ, 1.r.. mentorica: Tadijana Torić, PŠ Diklo, OŠ Šimuna Kožičića Benje, Zadar

3. mjesto: TEA PAVLOVIĆ, 2.r. , mentorica: Ana Prepolec  Padežanin, PŠ Cerovac Vukmanićki

Kategorija 3. i 4. razreda:

1. mjesto: FRANKA ILJADICA, 4.r., mentorica: Helena Šarić, OŠ J. Šižgorić, Šibenik

2. mjesto: MARTIN PRTENJAČA, 4.r., mentorica. Marijana Polegubić,  OŠ Franka Lisice Polača

3. mjesto: DOMINIK KAPOVIĆ, 3.r. PŠ Diklo, mentorica: Suzana Lončar –Menoski, OŠ Šimuna Kožičića Benje, Zadar

Kategorija 5. i 6. razreda:

1. mjesto: MARA JEGER, 6.b, mentorice: Kristina Nikić i Matea Šiprak

2. mjesto: PAOLA POLJAK, 5.r., mentorica: Ivana Salopek Turina, Prva osnovna škola, Ogulin

3. mjesto: LORENA MARKUŠIĆ,  6.r. mentorica: Ana Pajnić, Osnovna škola Braće Radić, Koprivnica

Kategorija 7. i 8. razreda:

1. mjesto: LUCIJA KOLIĆ, 7.r., mentorica: Ivana Salopek Turina, Prva osnovna škola, Ogulin

2. mjesto: IVA BACANOVIĆ,  8.r. , mentorica: Ivana Salopek Turina, Prva osnovna škola, Ogulin

3. mjesto: MARTA  SAVIĆ, 8.r., mentorica: Adriana Markov, OŠ Zadarski otoci-Zadar

NAGRADE ZA HRVATE U  INOZEMSTVU:

Kategorija 1. i 4. razreda:

1. mjesto: MARIJA KUJUNDŽIĆ, 4.r., mentorica: Ana  Jujnović Lang, Rupprecht Gmnasium, Munchen, Njemačka

2. mjesto: ANA GUDELJ, 3.r., mentorica: Janja Zorić, PŠ Ljubomir-Ljubo Radoš, Tomislavgrad, BIH

3. mjesto: FRANZISKA NIKOLIĆ, 2.r., mentorica: Ana Jujnović Lang, Theresen-Grundschule Germering, Germering, Njemačka

Kategorija 5. i 8. razreda:

1. mjesto: MLADENKA LONČAR, 7. r., mentorica: Božana Bošnjak, OŠ Marka Marulića, Ljubuški, BIH

2. mjesto: LILLA BENĐESKOV, 8.r., mentor:  Csomos Zoltan, HOŠIG, Budimpešta, Mađarska

3. mjesto: ELENIA BARAČ, 5.r. , mentorica: Manuela Oba, Hrvatska škola u Švicarskoj konfederaciji, Dietkon, Švicarska

Profesor Boris Žuža dao je osvrt na pristigle dječje radove: „Osnovna škola Zadarski  otoci iz Zadra,iznova je priredila likovni natjecaj, pod nazivom ISKONI BJE SLOVO, na temu slikovitosti slova glagoljice. Pod vodstvom  voditeljice natječaja Željke Diklan, dana 24.04 2024., izborna komisija je odabrala najuspješnije likovne kreacije. Glavni motiv uzpoticanje likovne kreativnosti kod učenika osnovnih škola je i isticanje važnosti glagoljice u očuvanju nacionalnog identiteta kroz povijesna vremena. Druga vaźna dimenzija je naglašena vizualna posebnost samih slova, koja svojim oblo-uglatim dijelovima ostvaruju impresivan dojam sličan "strukturama univerzuma“.  Time se otvaraju mogućnosti maštovitih kreacija, koje plijene pažnju svojom ljepitom izraza. Primjetan je i vrlo širok raspon izvedbenih tehnika, što dodatno obogaćuje,slikovnost  dospjelih radova. U konačnici vrijedno je istaknuti kako sam odabir nije bio jednostavan,zbog velikog broja kvalitetnih djela. Time je zadovoljstvo veće, jer je ostvarena uspješna sinergija učeničkih kreacija te likovnih pedagoga iz Hrvatske i dijaspore.“

Školska knjiga koja je prepoznala važnost ovog projekta i svake godine pomaže u tiskanju biltena i  sponzor  je likovnog natječaja, a  promotor je Krešimir Atelj.

U školi 7. lipnja 2024.održat će se priredba, izložba radova i dodjela nagrada.

Sljedeći likovni natječaj očekujemo da će se povećati broj škola sudionika i na taj način podržat će širenje i  čuvanju hrvatske kulturne baštine, glagoljice.

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju