Blagdan Sv. Šimuna
Autor: Administrator , 18. 10. 2022.

Prigodom blagdana Sv. Šimuna u program tradicionalnog hodočašća učenika OŠ Zadarski otoci i DFS Donatići, ove godine se uključila i GK Zadar zahvaljujući knjižničarima Evi Domjan i Anti Kolanoviću.

U prostorima Ogranka Poluotok učenici 2.b i 2.c razreda su pogledali edukativni film "Priča o Sv.Šimunu"

Učiteljica Anamarija Botica Miljanović je pripremila predavanje o putu moći Sv. Šimuna od Jeruzalema do Zadra. Učenici su se likovno izrazili, te osmišljavali vizualni dizajn omota za Pamuk sv. Šimuna, pod vodstvom knjižničarke Eve Domjan i učiteljica Željke Diklan i Anamarije Botica Miljanović.

Nakon toga su zapisali svoje želje i zahvale upućene nebeskom odvjetniku našeg grada Sv. Šimi.

Učenici su postavili izložbu u čast Sv.Šimi.

"Sveti Šime, moli za nas!"

Za kraj učenici su pročitali svoje molitve i zajednio zapjevali Himnu Sv. Šimunu.

Zahvale za obitelj, prijatelje i voljeni grad, ponosni što je ovaj svetac iz Biblije izabrao naš grad za svoje zemaljsko počivalište.

Djeca su zaključila da je Sv. Šimun zaštitnik djece, jer je upravo on na svojim rukama držao dijete Isusa i prikazao ga Bogu i ljudima, blagoslovio i navjestio da će napredovati u mudrosti i znanju, svjetlost na prosvjetljenje svijeta. To isto želimo i našim školarcima koji su sigurni u svečev moćan zagovor i zaštitu.

Ovo je prva radionica u Gradskon knjižnici na temu zadarskog nebeskog zaštitnika Sv. Šime.

Nastavak tematski radionica je za Dan grada Zadra u mjesecu studenom 2022.

Nadamo se da će suradnja u obilježavanju blagdana prijeći u dugogodišnju tradiciju, kao da će nam se priključiti u učenici drugih škola sa područja Zadra.

Uslijedilo je hodočašće u svetište Sv. Šime gdje su nam domaćini bili don Josip Lenkić i Anđelo Travica.

U znak zahvalnosti Sv. Šimunu, učenici u zadarskoj narodnoj nošnji su prinjeli cvijeće i molitve u ime učenika i djelatnika škole.

U svetištu je vodič učenike upoznao sa moćima Sv. Šimuna.

Nakon zajedničke molitve i zahvalne pjesme, učenici su napravili zavjet ispred otvorene škrinje sv.Šime i prikazali mu svoje molitve. I naravno ponijeli doma pamuk sa moćima sv. Šime svojim najmilijima.

"Slavo naša, Sveti Šime,
Ti nas brani svako vrime,
Neka tvoje Svete Moći,
Svegj nam budu u pomoći. "