Izlet učenika otočnih područnih škola u Betinu na Murteru
Autor: Administrator , 20. 2. 2023.

Radovi naših silbenskih učenika nastali pod vodstvom gospođe Sunčice Jakopović bili su izloženi u Noći muzeja u betinskom Muzeju drvene brodogradnje. Potaknuti time otišli smo istražiti što se sve krije na otoku Murteru. Otok Murter povezan je pokretnim mostom s kopnom u mjestu Tisno tako da su stanovnici ovoga otoka samo jedan sat dnevno pravi otočani.

Muzej betinske drvene brodogradnje smješten je u zaštićenoj kulturno-povijesnoj cjelini Betine u samom središtu mjesta. Svojim aktivnostima usmjeren je ka očuvanju i promoviranju tradicijske drvene brodogradnje kao i cjelokupne otočne kulturne baštine. Kustosica muzeja, Sandra, provela nas je kroz unutarnji i vanjski dio muzeja te na zanimljiv način predočila kako se znanje o brodogradnji čuvalo i prenosilo te što je brod značio za otočane u svakodnevnom životu. Ovo zaista najbolje mogu razumjeti naši učenici koji su i sami otočani te znaju kako je to ovisiti o brodu. Također je rekla kako je vrhunac betinske brodogradnje betinska gajeta čije je umijeće gradnje prepoznato i od Ministarstva kulture Republike Hrvatske te je gajeta uvrštena u Registar kulturnih dobara kao nematerijalna kulturna baština. Predmeti koje smo vidjeli u muzeju su alati koji se koriste u procesu gradnje broda, ali i ribarski alati, odjevni predmeti, makete...Nakon obilaska muzeja, posjetili smo i prekrasnu baroknu crkvu svetoga Frane koja se nalazi na vrhu brdašca. Crkva ima čak sedam oltara i prepoznatljiv zvonik koji je izgradio šibenski graditelj Ivan Skoko. Unutrašnjost crkve bogata je kipovima i slikama. Zahvaljujući našoj kolegici iz OŠ Murterski škoji, Ivani Skroza, obišli smo i suvremeno brodogradilište u Betini koje je osnovano na tradiciji betinske brodogradnje u drvu koja datira još od 18-og stoljeća.

Srdačni djelatnik brodogradiliša proveo nas je kroz brodogradilište te smo imali priliku vidjeti i gajetu u postupku izgradnje, ali i kako se servisiraju i održavaju moderne jahte. Kolegica Ivana nam je organizirala i posjet arheološkom nalazištu i jednoj od najstarijih dalmatinskih čitaonica u Murteru koja i danas djeluje. Posebno nas je oduševila arheološka plaža, Colentum, prva takva plaža u Hrvatskoj, koja objedinjuje povijest, arheologiju, oceanografiju, kulturni, sportski i rekreativni turizam. Više o ovoj plaži, ali i drugim otkrićima ovoga otoka možete vidjeti na stranicama https://argonauta.hr/

Ovo područje obiluje bogatim arheološkim nalazištima pa smo na povratku u Zadar posjetili i crkvu svetoga Martina u Ivinju gdje su iskapanjima ispod crkve pronađeni zidovi rimske vile rusticae iz 2./3. stoljeća. Vratili smo se umorni, ali  bogatiji za jedno lijepo iskustvo, a nešto novo smo i naučili. Nadamo se da ćemo opet imati priliku posjetiti ovaj predivan otok i upoznati još znamenitosti koje on nudi, a ima ih napretek.