EKSKURZIJA OSMAŠA 2023./2024. Dubrovnik-Pelješac-Mljet-Korčula
Autor: Administrator , 10. 10. 2023.

Školska godina 2023./2024. započela je vrlo aktivno i dinamično za naše osmaše. 3.10. 2023. u ranim jutarnjim satima uputili smo se prema predivnom jugu Lijepe Naše.

Prva južna destinacija na kojoj smo predahnuli bio je Ston, maleno naselje Dubrovačko-neretvanske županije. Prošetali smo se povijesnim stonskim kaletama i upijali sve ljepote stonskoga kraja. Na našem putovanju posjetili smo i najstariji spomenik vrtne arhitekture u Hrvatskoj, Arboretum Trsteno. Arboretum je smješten u turističkom mjestu Trsteno svega 19 km od Dubrovnika. U Arboretumu smo imali priliku vidjeti bogatu zbirku sredozemnih i egzotičnih biljaka te prekrasnu Neptunovu fontanu s dvije nimfe. Vidjeli smo i renesansni ljetnikovac s vrtom koji je nekada bio u vlasništvu dubrovačke plemićke obitelji. Upoznali smo se s još mnoštvom povijesnih zanimljivosti poput kapele sv. Jeronima iz 17. st., starog mlinca za masline i akvaduktom iz 15. st. Uskoro smo stigli na smještajnu destinaciju u hotel s tri zvjezdice u naselju Orebić na poluotoku Pelješcu. Uslijedila je večera i disco zabava za naše drage učenike.  Sutradan slijedili smo puteve dubrovačkih ulica i uplovili u staru jezgru grada. Uz stručno vodstvo upoznali smo se s povijesnim znamenitostima grada Dubrovnika, poput Velike Onofrijeve fontane, katedrale Uznesenja Blažene Djevice Marije, crkve sv. Vlaha. Popevši se na impresivne dubrovačke zidine pogledi su bili zadivljujući u svakom smjeru grada. Djeca su posebno uživala u Aquariumu Dubrovnik u staroj gradskoj luci. Vidjeli smo zanimljive primjerke flore i faune Jadranskoga mora, poput rakova, raznoraznih riba, murina, morskih zvijezda i jegulja. Osim na dubrovačke zidine, popeli smo se i na tvrđavu Lovrijenac koja se nalazi na hridi vanjskih zidina sa zapadne strane Dubrovnika. Fotografirali smo se pored starih kugli i topova koji predstavljaju simbol otpora Mletačkoj Republici. Nakon svih povijesnih zanimljivosti koje smo vidjeli i naučili zahvaljujući stručnom vodstvu, vratili smo se u hotel na večeru i u opuštajuću disco atmosferu. Zadnji dan našeg putovanja krenuli smo turističkim brodom prema otoku Mljetu, a zatim smo se uputili prema Nacionalnom parku Mljet. Iz broda smo upijali sve ljepote mljetskih jezera, a zatim smo posjetili otočić Svetu Mariju te benediktinski samostan s istoimenom crkvom sv. Marije sagrađenu u romaničkom stilu. Uskoro smo se s Mljeta, morskim prostranstvima, uputili prema Korčuli, otoku koji odiše zanimljivom poviješću stare gradske jezgre. Staru jezgru grada krase zidine kojima je okružena, a ulice su raspoređene u riblje kosti. Uz stručno vodstvo upoznali smo katedralu sv. Marka, Interpretacijski centar Marko Polo i Gradski muzej Korčula. U oproštaju od Korčule i prelijepog juga Lijepe Naše, uspjeli smo se fotografirati na starim stepenicama koje predstavljaju simbol otoka Korčule i u našu arhivu uvrstili smo još jednu lijepu uspomenu na naše drage osmaše. U svakom slučaju, bilo nam je predivno!