1. Likovni natječaj „BLIZU JE, BLIZU“
Autor: Administrator , 26. 2. 2024.

Pod pokroviteljstvom

Franjevački samostan sv. Frane u Zadru, Grad Zadar, Zadarska županija, Narodni muzej Zadar, OŠ Zadarski otoci/ Muzej u školi i Udruga glagoljaša Zadar

Likovni natječaj je za učenike osnovne škole od 1. do 8. razreda  Zadarske županije

TEMA: Život i rad  blaženog  Jakova Zadranina

Blaženi Jakov Zadranin rodio se u Zadru oko 1400, a svi se životopisci slažu da je bio hrvatskoga roda. Zapisano je i ime njegovih roditelja: Leonardo i Beatrice Varingez ili Varindjec. S dvadeset godina stupio je u samostanu svetog Frane u Zadru kao brat pomoćnik u franjevački red. Kad je njegov provincijal pošao 1438. na generalni kapitul franjevačkog reda u Italiju, Jakov ga je pratio. Nakon toga ostao je u franjevačkoj provinciji svetog Nikole biskupa, sa sjedištem u Bariju, glavnom gradu Apulije. Djelovao je u raznim apulijskim samostanima, a oko 40 godina u gradiću Bitettu kraj Barija, kao redovnik žarke molitve, izuzetno marljiv u svagdašnjim poslovima, kao kuhar, sakupljač milostinje, vrtlar, vratar i sakristan.

Za vrijeme pošasti kuge u Bittetu, 1483, iskazao je naročitu ljubav i požrtvovnost prema zaraženim bolesnicima. Bio je veliki štovatelj Majke Božje, naročito pobožan u razmatranju Kristove muke, predan dugotrajnoj molitvi, kontemplaciji i strogoj pokori. Često je padao u ekstaze i bio obdaren karizmom čudesa, levitacije i proroštva, a naročitu pažnju i pomoć pružao je nevoljnoj djeci. Preminuo je 27. travnja 1496. u Bitettu. Vjernički puk već ga je za života, a posebno nakon smrti, smatrao svecem. O njegovim brojnim čudima već stoljećima kruže priče, među njima i o tome kako je ispod svoje halje sakrio zeca koji je bježao pred hrtovima i lovcima. Lovci su ga pitali:  „Gdje je zec?“, a blaženi Jakov nije htio lagati samo je rekao: „Blizu je, blizu.“  Lovci su nekoliko puta ponovili pitanje, a Jakov ponavljao odgovor. Lovci su na kraju produžili dalje. I zec se spasio. Ovo je jedno od svjedočanstva o njegovom životu prema zapisima, a ima ih još mnogo.

U Italiji, u Bitettu mu je sagrađena crkva, u kojoj se čuva njegovo neraspadnuto tijelo. Papa Klement XI. proglasio ga je 1700. blaženim, a papa Benedikt XVI. potpisao je 19. prosinca 2009. dekret o junačkom stupnju kršćanskih kreposti za blaženog Jakova Zadranina te se očekuje njegovo proglašenje svetim čim se utvrdi još jedno Božje čudo izmoljeno njegovim zagovorom. Zaštitnik je Bitteta, a naročito se štuje u našoj zadarskoj nadbiskupiji u crkvi i samostanu svetog Frane. Vjernici Bitteta donijeli su 1989. u Zadar njegovu sliku i relikvije.

Napomena: Za motivaciju i upoznavanje lika i djela blaženog Jakova učiteljice neka pokažu  učenicima ovaj kratak prilog , a poslije toga neka krene likovni izražaj učenika po slobodnom izboru teme. Na dnu likovnog rada neka se ostavi manji prostor za riječ na glagoljici (npr. Zadar, blažen, Isus, Jakov ili neku drugu kratku riječ ). Glagoljicu ne ukomponirati u crtež ili sliku.

CILJ LIKOVNOG NATJEČAJA:

Revitaliziranje lika i djela blaženog Jakova Zadranina. Upoznavanje zavičajne povijesti, te upoznavanje  kulturne i vjerske baštine grada Zadra.

Učenici pogledaju kratki prilog na youtube. Nakon toga u svom likovnom izričaju mogu prikazati blaženika i zeca, blaženika kao kuhara, vrtlara ili u molitvi  u samostanu sv. Frane u Zadru. Prepuštamo slobodnoj dječjoj mašti izbor motiva na temu blaženika. Učenik će dodati i jednu riječ napisanu glagoljicom na dnu likovnog rada i s tim pokušati obilježiti rad i život blaženog Jakova Zadranina.

Najbolji učenički rad bit će tiskan u obliku svete sličice s molitvom za kanonizaciju blaženog Jakova Zadranina ali uz suradnju i dopuštenje crkve. Te sličice dobila bi sva djeca i učitelji sudionici likovnog natječaja.

PROPOZICIJE LIKOVNOG NATJEČAJA:

Likovni radovi: slikanja, crtanja ili oblikovanja na papiru.

Nakon usmjerenog opažanja, analiziranja i razgovora o motivu/poticaju vizualnog istraživanja, učenik treba naslikati ili nacrtati u likovnoj tehnici po izboru na formatu papira A4.

Likovno – tehnička sredstva: olovka, tuš i metalno pero, tuš i kist, lavirani tuš, tempera, akvarel, grafika: kartonski tisak ili linorez, kolaž i sve kombinirane tehnike.

Na poleđini likovnog rada trebaju pisati ovi podatci: IME I PREZIME UČENIKA/CE, RAZRED,

ŠKOLA, MENTOR, mob. MENTORA i ADRESA ŠKOLE.

Izložba najuspješnijih likovnih radova i dodjela nagrada održat će se u samostanu svetog Frane nakon večernje svete mise na sam blagdan 27.travnja u 19.00 sati.

Nagradit će se 12 najboljih likovnih uradaka koje ćemo objaviti na mrežnim stranicama OŠ Zadarski otoci. Radovi trebaju stići do 10. travnja 2024.

Radovi se šalju na adresu: Likovni natječaj „BLIZU JE, BLIZU”, OŠ ZADARSKI OTOCI, TRG DAMIRA TOMLJANOVIĆA GAVRANA 2, 23000 ZADAR. Poslane ili donesene učeničke radove izabrat će i vrjednovati stručno povjerenstvo. Radovi se ne vraćaju. Molimo potpisanu suglasnost roditelja za nagrađene učenike radi objavljivanja fotografija djece i njihovih imena i prezimena u medijima. Suglasnost čuva mentor.

Organizacijsko povjerenstvo

U Zadru, 27.2.2024.