Ukupno: 682087

Prvi Međuškolski kviz „Knjižna udica“ s temom Ivana Brlić-Mažuranić i „Regoč“ povodom 150. rođendana hrvatske književnice
Autor: Administrator , 19. 4. 2024.

Prvi Međuškolski kviz „Knjižna udica“ u organizaciji Hrvatske udruge školskih knjižničara, Podružnice Zadarske županije održan je 18. travnja 2024. godine na 150. rođendan glasovite hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić. Stoga je i tema kviza bila Ivana Brlić-Mažuranić i njeno djelo „Regoč“ čime smo na najbolji način obilježili život i stvaralaštvo drage nam spisateljice.

Prva „Knjižna udica“ održala se u OŠ Petra Preradovića Zadar, a bila je namijenjena učenicima 7. i 8. razreda OŠ te 1. i 2. razreda SŠ Zadarske županije. Našu školu predstavljale su učenice 8. a razreda Nora Fabulić, Una Ličina, Tina Lovričević i Marta Savić te su osvojile treće mjesto.

U konkurenciji su još bili i učenici Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole, OŠ Petra Preradovića Zadar, OŠ „Petar Lorini“, Sali te učenici OŠ Stjepana Radića, Bibinje koji su osvojili prvo mjesto. Natjecanje je prošlo u opuštenom i veselom ozračju, a učenici su s novim znanjima i iskustvom izrazili veliko zadovoljstvo i veliku želju da u kvizu ponovno sudjeluju.

Kao vrijedni sponzori ovog događanja velikodušno su se iskazali Gradska knjižnica Zadar koja je svim sudionicima darovala godišnju besplatnu članarinu te izdavačka kuća Školska knjiga koja je pobjednicima osigurala popularni književni naslov, roman za mlade „Pax“ Sare Pennypacker.

„Knjižna udica“ je međuškolski kviz nastao kao ideja školskih knjižničara iz Podružnice Hrvatske udruge školskih knjižničara Zadarske županije. Održavat će se svake godine tijekom travnja, a za cilj ima potaknuti učenike na čitanje, kvalitetno druženje tijekom pripremanja za kviz na kojem će pokazati svoje znanje, potaknuti na uživanje u izazovima i novim spoznajama te na razvijanje užitka čitanja.