preskoči na sadržaj

Osnovna škola Zadarski otoci Zadar

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 23. 5. 2011.

Ukupno: 681143
Ovaj mjesec: 4229
Ovaj tjedan: 1349
Danas: 16
Školski list

Prvi broj školskog lista OZ izašao je u rujnu 2015.

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Kako vam se sviđa web www.skole.hr?




Pogodi pravi koš

pogodipravikos logo

e-Dnevnik

INFORMACIJE O SUSTAVU e-Dnevnik

Od početka šk.god. 2015./2016. u našoj školi se uvodi sustav e-Dnevnik. S ciljem što boljeg upoznavanja učitelja, stručnih suradnika, učenika i roditelja s novim sustavom vođenja pedagoške dokumentacije i novim načinima uvida roditelja u uspjeh učenika u prilogu donosimo upustva za sve učesnike novog sustava.

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
8. C RAZRED U OBILASKU ZNANSTVENE KNJIŽNICE ZADAR
Autor: Ivona Jadrešin, 20. 12. 2012.

U ponedjeljak 10. prosinca 2012. godine 8.C razred posjetio je Znanstvenu knjižnicu Zadar s knjižničarkom Mišelom Nežić. Tom prilikom učenici su upoznati s poviješću knjižnice, njenim počecima, načinom rada, putem kojim knjiga prolazi do svojih korisnika, uslugama koje nudi svojim korisnicima i prostorom.


Znanstvena knjižnica Zadar osnovana je prije 150 godina. To možemo zahvaliti Alessandru Paraviji, talijanskom znanstveniku koji se rodio u Zadru. On je darovao svoju zbirku knjiga koja je činila temeljni knjižnični fond knjižnice.

Po svojoj veličini Znanstvena knjižnica Zadar nalazi se na trećem mjestu u Hrvatskoj. Knjižnica gradi svoj fond obveznim primjerkom svih tiskovina s područja Hrvatske, a obogatila ga je i privatnim knjižnicama uvaženih građana, darovanim publikacijama, kupnjom i nešto malo razmjenom. Posjeduje pola milijuna svezaka knjiga. Korisnici knjižnice su mladi i stari, a naročito studenti Sveučilišta u Zadru zbog njene znanstvene građe. Također, otkrili smo da korisnici možemo postati od svoje 16 godine, a učlaniti se možemo na tjedan dana, mjesec dana ili godinu dana. Fond knjižnice možemo pretražiti on-line, putem elektroničkog kataloga dostupnog na stranicama Znanstvene knjižnice.

Nekada je Znanstvena knjižnica bila smještena u zgradi Gradske lože međutim zbog velikog rasta fonda i korisnika knjižnice, preselila se u zgradu bivše austrijske vojarne koja je izgrađena 1848. godine i tamo je od 1972. godine.

Posebnu pozornost kod učenika izazvao je obilazak spremišta knjižnične građe koja je smještena na tri etaže i kojoj korisnici nemaju pristup. Znanstvena knjižnica je knjižnica zatvorenog tipa i korisnici nemaju direktan pristup građi. Ona se putem prijavnice naručuje i zatim dizalom doputuje do pulta za korisnike gdje ju knjižničari predaju korisniku na posudbu ili se koristi u čitaonici. Knjižnica posjeduje rijetke knjige kao npr. Marulićevu Juditu iz 1521. godine (prvo izdanje), novine Kraglski Dalmatin, inkunabule iz 1478. godine, dvojezične novine iz 14. stoljeća, pergamene (napravljene od janjeće kože) iz kojih se kasnije razvila knjiga u obliku koji danas poznajemo, novine Zora Dalmatinska iz 1844. godine, Statut mornara i ribara (1475.), prvi Zadarski statut iz 16. stoljeća, Slikovni rječnik za talijanski jezik i najstarije razglednice koje datiraju iz 1896. godine.

Na jednom zidu spremišta primijetili smo pločicu na kojoj je piše Krivo uložena knjiga je izgubljena knjiga. Knjižničar vodič nam je objasnio da taj natpis datira iz 40-tih godina 20. stoljeća i pojasnio da svaka knjiga ima svoj broj i svoje točno određeno mjesto. Ako se knjiga ne vrati nakon posudbe na svoje mjesto i uloži se na neko drugo, teško ju je kasnije pronaći.

Još jedna od zanimljivosti i posebnosti naše Znanstvene knjižnice otkrivena je nakon što smo upitali ima li knjižnica građu za slijepe osobe i što im može ponuditi iz svog fonda. Knjižničar vodič nas je odveo i pokazao čitaonicu za osobe s tjelesnim invaliditetom. Smještena je na samom ulazu u zgradu knjižnice koja ima i pristup zgradi prilagođen za osobe s invaliditetom. Čitaonica za osobe s tjelesnim invaliditetom posjeduje bogatu glazbenu zbirku, nekoliko knjiga na Brajevom pismu (reljefno pismo za slijepe) i uređaj pomoću kojeg se može povećati tekst kojeg čitamo.

Prilikom posjeta darovali smo knjižnici dva primjerka slikovnice Ježeva potraga Sare Ćoze iz 4. B razreda kako bi i ona našla svoje mjesto u vrijednoj zavičajnoj zbirci Znanstvene knjižnice. I na kraju, zahvaljujemo se gospođi Marijani Senkić Klapan, knjižničarki u Znanstvenoj knjižnici s kojom smo dogovarali ovaj posjet, i izuzetno ljubaznom stručnom vodstvu knjižničara koji su nam otkrili sva bogatstva i vrijednosti ove ustanove čiji ćemo korisnici sigurno u budućnosti postati.

                                                                                              Ivona Jadrešin, 8. C

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju