Svečanost dodjele zastave Europske mreže mjesta mira
Autor: Administrator , 20. 2. 2013.

Mi dakle, koji smo željeli i koji želimo živjeti u miru sa svim kršćanima, osobito Mlečanima koje s našim kraljevstvom veže staro prijateljstvo, ukonačili smo s njima potpisani mir i slogu – neka nam ono božjom pomoći vječno traje…

Dio je to teksta mirovnog ugovora sklopljenog davne 1358. između Mletačke Republike i ugarsko – hrvatskog kralja Ludovika I. Anžuvinca kojim se Mletačka republika odrekla svojih posjeda u Dalmaciji. Događaj se zbio u 18. veljače  u sakristiji crkve Sv. Frane u Zadru i tim je činom prvi put nakon kralja Zvonimira hrvatska obala sa svim svojim otocima oslobođena od mletačke vlasti i priključena hrvatskom kraljevstvu.

O ovom su važnom događaju i njegovim društvenim, političkim i gospodarskim implikacijama mogli slušati svi koji su se sinoć u 17:00 okupili u crkvi Sv. Frane. Nazočne je pozdravio dogradonačelnik Dražen Grgurović ističući kako su mir i ljubav najljepše riječi, ne samo u našem, već na svim svjetskim jezicima.

Fra Josip Škunca govorio je kako su franjevci pripomogli sklapanju Zadarskog mira a kustos Narodnog muzeja Zadar, profesor Vladimir Alavanja, održao je prezentaciju o događajima koji su prethodili sklapanju mira i njegovim posljedicama.

A kakva je to neobična veza između Osnovne škole Zadarski otoci i važnog povijesnog događaja koja je s Bilog briga na ovu svečanost dovela brojnu djecu i njihove roditelje?

Zadar je član udruženja Europske mreže mjesta mira koja okuplja gradove i mjesta na kojima su potpisane mirovne konvencije. Cilj je ovog udruženja promovirati suradnju među članicama, širi kulturu mira i prijateljske odnose među narodima i državama. Naša je škola jedina škola u Zadru i jedna od rijetkih u Republici Hrvatskoj koja se može podičiti Muzejom u školi, a kako je ideja vodilja cijelog projekta Baština i kultura mira, našoj je školi pripala čast da bude čuvarica Zastave mira. Ovdje zahvaljujemo fra Dragi Ljevaru, mirotvorcu i dobrom duhu savezništva naše škole i franjevačkog reda.

Zastavu je ravnatelju Davoru Bariću uručio dogradonačelnik Grgurović koji je tom prigodom rekao kako je ponosan što je Zadar u Europskoj mreži mjesta mira i što baš naša škola preuzima Zastavu mira. Svečanosti su nazočili i Joso Nekić, Dorotea Kamber Kontić i Anita Gržan Martinović.

Za prigodan kulturno – umjetnički program pobrinuli su se učenici nižih razreda naše škole i Zbor mladih Sv. Frane.

Po završetku programa posjetitelji su mogli razgledati dio bogate samostanske riznice  kroz koje nas je proveo domaćin, gvardijan fra Stanko Škunca.

I na kraju, posebna zahvala Anamariji Botici Miljanović, samozatajnom spiritus movensu projekta Muzej u školi – Baština i kultura mira, čiji rad, vrijeme i talent stoji iza brojnih kulturnih događanja u školi.