MALA GLAGOLJSKA AKADEMIJA 'JURI ŽAKAN' - ISTRA
Autor: Administrator , 8. 7. 2013.

Učiteljice razredne nastave naše škole Jasminka Brižić i Željka Diklan sudjelovale su u radu 21. saziva Male glagoljske akademije „Juri Žakan“ u Roču (Istra). Akademija je trajala 7 dana (30.6.- 06.07.2013.). U radu akademije sudjelovale su učiteljice i pedesetak učenika šestih razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske.

Akademik Josip Bratulić oduševio je sve prisutne svojim nadahnutim predavanjima tijekom cjelodnevnih izleta Alejom glagoljaša do Huma, najmanjeg grada na svijetu te istarskim gradićima Oprtalj, Grožnjan,Sv. Lovreč, Božje Polje i Vižinada. Učenicima je posebno bio zanimljiv posjet Zvjezdarnici Tićan kod Višnjana kroz koju je proveo poznati hrvatski astronom Korado Korlević. Profesor Frane Paro održao je predavanje i prezentaciju Gutenbergove preše i glagoljskog tiskarstva.

Akademija se odvijala kroz šest radionica: keramičarska, povijesna, literarna, novinarska, grafička i freskoslikarstvo. Učenici su uz pomoć učitelja i voditelja radionica vrijedno radili i izradili mnoštvo prekrasnih radova s temom glagoljskih slova i glagoljaške povijesti hrvatskog naroda. Usporedo su pripremali završnu priredbu na temu GLAGOLJICA U KALEIDOSKOPU na kojoj su predstavili rad u radionicama i važne detalje iz naše glagoljske prošlosti. Završnoj priredbi nazočio je i ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović.

Organizacija MGA je bila izvrsna pa su učiteljice uživale u radu.