GOSPA FRITULETA
Autor: Davor Barić, 17. 9. 2013.

Naša škola OŠ Zadarski otoci potiče dječje stvaralaštvo, njeguje kulturnu baštinu svoga zavičaja i razvija ljubav prema vjeri i tradiciji. Istraživanjem učenika i učiteljica došli smo do zaboravljene istinite priče o Gospi od Zdravlja.

Zadar je kroz svoju burnu prošlost izgubio svoje stanovništvo nakon 4. križarskog rata, zatim 1. svjetskog rata  te nakon bombardiranja grada Zadra u 2. svjetskom ratu. Stanovništvo se mijenjalo, a zadarska tradicija pala je u zaborav.

Dogodilo se to  prije 261 godinu. Dana 12. rujna 1752. izbio je požar u Arsenalu, skladištu baruta koji se čuvao za mletačke ratne brodove. Nastala je panika u gradu jer je postojala opasnost da se cijeli Poluotok digne u zrak. Stanovništvo je  u strahu i očaju molilo ispred crkve i zazivalo Gospu od Kaštela, danas nazvanu Gospa od Zdravlja. Na zagovor Gospe, vatra se SAMA  ugasila.

Zadrani su otada svake godine u znak zahvalnosti Gospi 21.studenoga održavali procesiju, a na ulicama su se dijelile i prodavale fritule. Cijeli grad mirisao je na njih. Narod  je Gospu zato prozvao i GOSPA FRITULETA. Na spomen tog događaja na crkvu je stavljena kamena ploča (na latinskom jeziku) na kojoj se spominje ovaj događaj. Nažalost, u 2. svjetskom ratu crkva Gospa od Zdravlja je pogođena i uništena (osim glavnog oltara). Crkva se obnovila, ali ploča više nikad nije stavljena.

Učenici su zajedno sa svojim učiteljicama dana 12. rujna oživjeli taj zaboravljeni događaj i zaboravljenu zadarsku tradiciju. Obučeni u narodne nošnje, dijelili su fritule i materijale o Gospi od Zdravlja dok se prigodni program odvijao ispred crkve Gospe od Zdravlja. Pridružili su nam se i naši odgovorni i savjesni izviđači Udruge izviđača D. Tomljanovića Gavrana.

Pri kraju programa učenici su napravili procesiju pjevajući marijanske i ostale duhovne pjesme od Narodnog trga do crkve Gospe od Zdravlja. Na kraju don Radoica Pinčić blagoslovio je učenike i sve prisutne u crkvi. Vjerujemo da će se ploča vratiti na staro mjesto sljedeće godine.

Nadamo se da će  naši učenici svojom aktivnošću poput ove, postati bolji čuvari i promicatelji zadarske kulturne i vjerske baštine.