Radionica ručnog tkanja
Autor: Davor Barić, 4. 10. 2013.

Projekt 'Muzej u školi' OŠ Zadarski otoci u suradnji s Narodnim muzejom Zadar ide dalje u svojim aktivnostima.

Može li baština postati in, odgovor na to pitanje dali su učenici 1.c razreda naše škole. Učiteljica Anamarija Botica Milanović i njeni učenici krenuli su u pustolovinu traganja za narodnim blagom. U tome nam je pomogao dr.sc. Željko Knežić, zaljubljenik u ručno tkanje. Ovaj entuzijast predavač je na tekstilno-tehnološkom fakultetu u Sveučilišta u Zagrebu, Inicijator je centra kreativnog tkanja, koji djeluje pri tekstilno-tehnološkom fakultetu i surađuje s dvadesetak udruga i institucija diljem Hrvatske uz podršku dekanice fakulteta prof. dr. sc. Sandre Bischof. Gospodin Knezić od 1988. godine izrađuje tkalačke stanove.

Cilj radionice bio je ugraditi djeci osjećaj da njeguju baštinu i sačuvaju svoj identitet i ojačaju samopouzdanje.

Uz stručno vodstvo gosp. Knezića učenici su svojim tijelima oživjeli tkalački stan i krenuli u čaroliju tkanja. Već u prvim redcima tkanja utkali su svoju ljubav prema tom starom zanatu. Svi su se okušali i u radu na samom tkalačkom stanu. Svoje dojmove ovjekovječili su u likovnim uradtcima. Ovoj hvale vrijednoj radionici prisustvovao je i ravnatelj škole te učiteljice likovne kulture i vjeronauka.

Zanos su podijelili s svojim roditeljima koji su i sami sudjelovali u radionici i ozareno završili radni dan.

Od ove radionice koja je prva u nizu učenici su postali ponosni čuvari blaga a blago se najsigurnije čuva u srcu jer kao što znamo u srce spremamo samo ono što volimo.